1 Kor 4, 14-21: Głoszenie Ewangelii jako proces rodzenia do życia Chrystusie Jezusie
10 czerwca 2025 | 23:15 | ks. dr Łukasz Darowski SDS | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia:
14 Nie piszę tego, żeby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć – jako moje najdroższe dzieci. 15 Choćbyście mieli bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców; ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie. 16 Proszę was przeto, bądźcie naśladowcami moimi! 17 Dlatego to posłałem do was Tymoteusza, który jest moim synem umiłowanym i wiernym w Panu, aby wam przypomniał drogi moje w Chrystusie i to, czego nauczam wszędzie, w każdym Kościele. 18 Przechwalali się niektórzy, dumni z tego, że nie przybywam do was. 19 Otóż właśnie przybędę wkrótce, jeśli taka będzie wola Pana, i będę zważał nie na słowa tych, co się unoszą pychą, ale na to, co mogą uczynić. 20 Albowiem nie w słowie, lecz w mocy przejawia się królestwo Boże. 21 Cóż chcecie? Z rózgą mam do was przybyć czy z miłością i z łagodnością ducha?
Tło historyczne i literackie:
- Pierwszy List do Koryntian został napisany przez św. Pawła około roku 54/55 po Chrystusie, podczas jego pobytu w Efezie (Dz 19,1–10). Korynt był ważnym miastem portowym w rzymskiej prowincji Achaja, znanym ze swojego kosmopolityzmu, bogactwa, ale także rozwiązłości moralnej i sporów filozoficznych. Kościół w Koryncie został założony przez Pawła podczas jego drugiej podróży misyjnej (ok. 50–52 r.), lecz po jego odejściu pojawiły się liczne problemy: podziały, nadużycia eucharystyczne, niemoralność i kwestionowanie autorytetu apostolskiego Pawła.
- Perykopa 1 Kor 4,14–21 kończy pierwszą część listu (rozdziały 1–4), w której Paweł konfrontuje się z problemem rozłamów i podziałów we wspólnocie. Po polemice i ironicznych obrazach (np. „my głupi dla Chrystusa, wy zaś mądrzy w Chrystusie” – 4,10), w w. 14 rozpoczyna ton bardziej ojcowski i duszpasterski. Cały fragment ma charakter parenezy, tj. napomnienia w duchu troski i miłości.
Orędzie teologiczne
- Ojcostwo duchowe Pawła (w. 14-15)
Paweł przedstawia się jako ojciec wspólnoty: „Ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie (1 Kor 4,15)”. To ojcostwo nie jest oparte na władzy instytucjonalnej, ale na misji głoszenia Dobrej Nowiny i duchowym rodzeniu do życia w Chrystusie. Choć możliwe jest wielu „wychowawców” (z gr. paidagogoi – zaufani niewolnicy towarzyszący dzieciom), to ojciec jest jeden – ten, który wprowadza w życie przez Ewangelię. - Nawrócenie jako naśladowanie (w. 16–17)
Paweł prosi: „Naśladujcie mnie!” (gr. mimetai mou ginesthe). To wezwanie nie jest wyrazem pychy, lecz świadectwem autentycznego życia według wzoru Chrystusa. Tym samym Paweł staje się „ikoną” Chrystusa. Jego życie i postawa mają być wzorem, który może nauczyć, jak prawdziwie kroczyć „drogami Chrystusa”. - Władza apostolska i dyscyplina (w. 18–21)
Paweł przypomina o swojej apostolskiej władzy, lecz jego celem nie jest groźba, ale upomnienie w miłości. Ostatecznie pyta: „Czy mam przybyć do was z rózgą, czy z miłością i duchem łagodności?” – co wskazuje, że dyscyplina we wspólnocie musi być zakorzeniona w miłości.
Ojcowie Kościoła
- Święty Jan Chryzostom
W swoich Homiliach do 1 Listu do Koryntian, Jan Chryzostom podkreśla ojcowską miłość Pawła: „Nie upokarza, lecz wzrusza… bardziej chce uzdrawiać niż potępiać” (PG 61,41). Zwraca uwagę na metodę pedagogiczną – najpierw przywołanie do jedności, potem łagodna korekta. - Święty Ambroży z Mediolanu
Św. Ambroży interpretował „naśladujcie mnie” jako zachętę do ascetycznego życia, przez które można zbliżyć się do ideału Chrystusa (por. De officiis, II, 28). - Święty Augustyn z Hippony
Augustyn postrzega Pawła jako model pasterza – nie zarządcy, lecz ojca, który cierpi z cierpiącymi i raduje się z radosnymi (por. Enarrationes in Psalmos 48,11). To duszpasterz, który zna swoją owczarnię i cierpliwie ją prowadzi.
Nauczanie Kościoła
- Katechizm Kościoła Katolickiego (2034):
„Papież oraz biskupi są ‘autentycznymi, czyli upoważnionymi przez Chrystusa nauczycielami, którzy powierzonemu sobie ludowi głoszą prawdy wiary, aby w nie uwierzył i stosował je w życiu’. Zwyczajny i powszechny Urząd Nauczycielski papież i biskupów pozostających w jedności z nim głosi wiernym prawdę, w którą mają wierzyć; miłość, którą mają praktykować, oraz szczęście, którego mają się spodziewać”. Święty Paweł jest wzorem dla pasterzy Kościoła w sprawowaniu władzy w sposób służebny i ojcowski. - Sobór Watykański II
Konstytucja Lumen gentium (28) przypomina ważną prawdę o prezbiterach: „O wiernych, których zrodzili duchowo przez chrzest i naukę (por. 1 Kor 4,15; 1 P 1,23), mają się troszczyć jako ich ojcowie w Chrystusie. Jako żywe przykłady dla stada (por. 1 P 5,3) powinni przewodzić i służyć swojej lokalnej wspólnocie, aby mogła być ona godnie nazwana tym imieniem, którym jest oznaczany jeden i cały Lud Boży, to znaczy imieniem Kościoła Bożego”. - Papież Franciszek
W adhortacji Evangelii Gaudium (24–27) Franciszek mówi o duszpasterzach, którzy „mają zapach owiec” i są blisko ludzi. To określenie pięknie współgra z postawą świętego Pawła jako troskliwego ojca dla pierwszych gmin chrześcijańskich.
Pytania do refleksji
- Kto jest dla mnie duchowym ojcem lub matką? Jakie to ma znaczenie dla mnie?
- Czy potrafię być dla innych świadkiem wiary poprzez przykład, tak jak św. Paweł?
- Jak reaguję na napomnienia – czy potrafię je przyjąć jako wyraz miłości i troski?
- Czy potrafię upominać z miłością pełną łagodności, ale i stanowczości?
- Czy moje relacje buduję na miłości, czy na władzy i kontroli?
- Jaką mam postawę wobec pasterzy Kościoła – czy oczekuję od nich tylko władzy, czy też duchowego przewodnictwa i ojcostwa?
Sztuka i materiały wizualne
Opracował: ks. dr Łukasz Darowski SDS
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.