25-lecie sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej
19 maja 2025 | 14:16 | rk | Chybie Ⓒ Ⓟ

Wdzięczność za 25 lat istnienia diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej w Chybiu na Śląsku Cieszyńskim oraz ponad 250 lat żywego kultu Maryi wybrzmiała podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej 18 maja. Mszy św. przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który w homilii przypomniał dramatyczne dzieje cudownego obrazu przeniesionego z zalanego Gołysza.
„Pierwszorzędnym powodem naszego zgromadzenia się dziś w tej świątyni jest 25-lecie podniesienia tego miejsca do godności maryjnego sanktuarium diecezjalnego, w którym w sposób szczególny doznaje czci obraz Matki Bożej Gołyskiej” – zauważył kaznodzieja.
Kult Matki Bożej Gołyskiej sięga drugiej połowy XVIII wieku. Jego centrum stanowił obraz Maryi z Dzieciątkiem, czczony od 1768 roku w wiejskim kościółku w Gołyszu na Śląsku Cieszyńskim. Na święto Nawiedzenia NMP przybywały tam co roku pielgrzymki ze Śląska Cieszyńskiego, a także ziem zaboru austriackiego i pruskiego. Trwałość i siła tej pobożności została wystawiona na próbę w drugiej połowie XX wieku, kiedy w związku z budową zbiornika wodnego Goczałkowice parafia w Gołyszu została zlikwidowana.
„Z powodu zalania terenów Gołysza, cudowny obraz Matki Bożej został przeniesiony do kościoła Chrystusa Króla w Chybiu” – przypomniał bp Pindel. „Musimy wspomnieć tutaj Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, którego podpis widnieje pod decyzją, aby obraz Matki Bożej czczony w parafii MB Śnieżnej w Zarzeczu, która zostanie zlikwidowana z powodu zalania jej terenów przez powstający zbiornik wodny, zwany później Goczałkowickim, aby obraz zwany MB Gołyskiej przenieść do kościoła Chrystusa Króla w Chybiu. Dekret nosi datę 22 maja 1953, a adnotacja o jego wykonaniu jest z dnia 29 czerwca 1954 roku” – zauważył kaznodzieja. Nowym miejscem kultu stała się świątynia w Chybiu, a zaangażowanie wiernych i duszpasterzy doprowadziło do szybkiego rozwoju pobożności maryjnej.
Kościół parafialny w Chybiu został ustanowiony sanktuarium maryjnym 21 listopada 1999 roku na mocy dekretu bp. Tadeusza Rakoczego. Jako uzasadnienie decyzji wskazano: „Istniejąca tradycja kultu Matki Bożej, potwierdzona łaskami, jakich doznają wierni, jak również troska miejscowych kapłanów o zapewnienie posługi duszpasterskiej wskazują, że miejsce to będzie nadal żywym ośrodkiem czci oddawanej Matce Najświętszej oraz umocnienia pielgrzymów w wierze, nadziei i miłości”.
Dzięki staraniom ks. proboszcza Ludwika Lasoty, 15 maja 2004 roku obraz został ukoronowany koronami biskupimi poświęconymi przez papieża Jana Pawła II. Po przejściu ks. Lasoty na emeryturę, posługę duszpasterską kontynuował z zaangażowaniem ks. Benedykt Fojcik aż do swojej śmierci w 2021 roku.
Obraz Matki Bożej, ustawiony na osobnym słupie w prezbiterium, przywołuje dawny wygląd świątyni w Gołyszu. „Najpewniej także pamiętający dawne miejsce czci MB Gołyskiej sugerowali ks. Ludwikowi Lasocie, by upodobnił tutejsze miejsce czci Najświętszej Maryi Panny do wcześniejszego” – stwierdził hierarcha i zwrócił uwagę na duchowe przesłanie związane z postacią Maryi jako wzoru ucznia Chrystusa.
Przykład Maryi odwiedzającej Elżbietę, według biskupa, zawiera trzy podstawowe wymiary życia chrześcijańskiego: słuchanie słowa Bożego, modlitwę i życie miłością. Kaznodzieja wskazał, że owocna pobożność nie może kończyć się na uczuciach, ale ma prowadzić do postawy. „Okazuje się wtedy bowiem, jaki jest skutek naszego spotkania z Bogiem, modlitwy, milczenia czy słuchania słowa Bożego. Gdy zastanawiamy się nad tym, nieraz może okazać się, że istnieje gorszący rozdźwięk między pobożnością a naszym życiem” – wytłumaczył.
Pod koniec uroczystości jubileuszowych ogłoszono dekret biskupa bielsko-żywieckiego z okazji 25-lecia ustanowienia sanktuarium Matki Gołyskiej w Chybiu. Dokument, wręczony kustoszowi ks. Januszowi Talikowi, potwierdza szczególny charakter tego miejsca jako przestrzeni modlitwy i doświadczenia Bożych łask.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.