33. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych na Jasną Górę
08 czerwca 2025 | 22:14 | Maria Kopacka-Fornal | Częstcohowa Ⓒ Ⓟ

Na Jasnej Górze odbyła się dziś 33. Pielgrzymki Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. – Poprzez dbanie o zdrowie zwierząt ratujemy zdrowie człowieka – powiedział Tomasz Górski, wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Przyznał, że dziś jest to coraz trudniejsze, i wymaga różnych sposobów kontroli nad zwierzętami i ich stanem zdrowia. Podczas wydarzenia wskazywano, że każdy dzień pracy lekarza weterynarii przynosi nowe wyzwania ze względu na migrację, nie tylko ludzi, ale również zwierząt i żywności pochodzenia zwierzęcego, która napływa z całego świata.
W tym roku, zgromadzonym na pielgrzymce towarzyszył ks. Rafał Zakrzewski, kapłan archidiecezji białostockiej. Przyznał, że to co powinno cechować lekarzy weterynarii to czułość, delikatność i ofiarność w wykonywaniu codziennych obowiązków.
Michalina Wąsik, współorganizatorka Pielgrzymki Lekarzy Weterynarii, zauważyła, że ta praca wymaga zaangażowania wielu zmysłów i bycia uważnym na wszelkie sygnały, które wysyłają zwierzęta-pacjenci. Podkreśliła, że potrzebna jest też duża pokora, która pozwala unikać popełniania błędów. Dodała, że relacja człowieka ze zwierzęciem jest zdecydowanie różna od relacji człowieka z człowiekiem. Zwierzęcia nie można pociągnąć do odpowiedzialności za jego czyny, to za zwierzę należy brać odpowiedzialność i pamiętać o jego sposobie odbierania świata nie bazującego na emocjach, bardziej na instynkcie.
My powinniśmy kochać bliźniego, a zwierzęta szanować. Wszystko trzeba wypośrodkować – powiedział Mirosław Kalicki, doktor nauk weterynaryjnych. Od ponad 30 lat leczy zwierzęta w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku. Swoją pracę bardzo ceni. Możliwość zetknięcia z różnymi gatunkami jaką daje jego praca jest dla niego jednocześnie stałym impulsem do poszerzania swojej wiedzy.
Dr Kalicki zauważył, że niewiele jest takich miejsc, dlatego w gdańskim zoo będzie „siedział do śmierci”. Zawód jaki wykonuje jest rozwinięciem jego pasji. Od czasów dziecięcych fascynował się końmi, został nawet instruktorem jeździectwa. Podkreślił, że zwierzęta należy szanować jako stworzenie Pana Boga, ale nie są one ważniejsze od ludzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.