50-lecie Drogi Neokatechumenalnej w Lublinie
10 maja 2025 | 18:52 | dec | Lublin Ⓒ Ⓟ

10 maja w Lublinie odbyły się uroczyste obchody 50-lecia obecności Drogi Neokatechumenalnej, która właśnie w tym mieście rozpoczęła swoją historię w Polsce. Wydarzenie zgromadziło około 7 tysięcy członków wspólnot neokatechumenalnych z całego kraju oraz wielu gości z zagranicy.
W czasie liturgii słowa arcybiskup Stanisław Budzik dziękował Bogu za pięć dekad działania Drogi w Polsce, a szczególnie za jej początki w Lublinie, gdzie wszystko się zaczęło dzięki zaangażowaniu ojca Alfreda Cholewińskiego SJ oraz włoskich katechistów – Stefano Gennariniego i Silvany Venditti.
– Wyrażamy dziś nie tylko wdzięczność za czas miniony, ale także za trwałe owoce, które słowo kerygmatu wzbudziło we wspólnocie Kościoła. Zastosujmy biblijne kryterium oceny: drzewo poznaje się po jego owocach. Mieliśmy i mamy dobrą okazję popatrzeć na owoce tego 50-letniego drzewa – powiedział arcybiskup Budzik.
Pierwsza wspólnota w Polsce została założona w 1975 r. w Lublinie, przy kościele świętego Piotra przy ul. Królewskiej, za aprobatą i błogosławieństwem ówczesnego biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka. Ruch szybko zaczął rozwijać się także w innych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań. W trudnych warunkach PRL-u Neokatechumenat przyciągał osoby poszukujące głębszego doświadczenia wiary i wspólnoty.
Droga Neokatechumenalna to forma katechumenatu pochrzcielnego dla dorosłych w Kościele katolickim. Została zapoczątkowana w latach 60. XX wieku w ubogich dzielnicach Madrytu przez hiszpańskiego malarza Kiko Argüello i Carmen Hernández, we współpracy z miejscowym kapłanem. Ich celem było odnowienie życia chrześcijańskiego wśród dorosłych ochrzczonych, którzy oddalili się od Kościoła lub potrzebują pogłębienia wiary.
Obecnie na świecie działa około 21 300 wspólnot Drogi Neokatechumenalnej w 6270 parafiach, w 134 krajach na pięciu kontynentach. Wspólnoty te koncentrują się na formacji chrześcijańskiej dorosłych, prowadząc ich przez kolejne etapy pogłębienia wiary i życia sakramentalnego. W Polsce działa około 980 wspólnot Drogi, co czyni ją trzecią co do liczebności w Europie – po Włoszech i Hiszpanii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.