8 marca pogrzeb bp. Zdzisława Trandy
04 marca 2025 | 17:31 | reformowani.org.pl, ekumenia.pl, polskieradio24.pl, pb | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Pogrzeb bp. Zdzisława Trandy odbędzie się 8 marca. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Zasłużony biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w latach 1978-2002 i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1990-1993, jeden z liderów ruchu ekumenicznego w Polsce, zmarł 24 lutego w setnym roku życia.
Rodzina zmarłego prosi, aby zamiast kwiatów, wpłacać datki na Diakonię Parafii warszawskiej podczas nabożeństwa żałobnego lub wpłacać na konto Parafii z dopiskiem „Diakonia Warszawska”, nr konta: 26 1240 6322 1111 0000 4606 8033.
Zdzisław Tranda urodził się 18 grudnia 1925 r. w Poznaniu, w rodzinie inteligenckiej. Był mężem Janiny z domu Bolesławskiej (1928-2018), ojcem Andrzeja i Hanny. Miał troje wnucząt i pięcioro prawnucząt.
W latach 1947-1948 studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, w latach 1948-1952 odbył studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Został ordynowany na duchownego 16 listopada 1952 r. w Warszawie. W latach 1952-1982 był wikariuszem, a potem administratorem Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi, proboszczem w Zelowie. Okresowo administrował też dodatkowo parafiami w Strzelinie i Pstrążnej k. Kudowy Zdroju. 8 kwietnia 1978 r. został wybrany przez Synod na biskupa Kościoła, pozostał na tym urzędzie do 2002 r. Od 1982 r. do 2002 r. był też pierwszym proboszczem Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie.
Przez wiele lat działał w Komisji Ewangelizacji Polskiej Rady Ekumenicznej, w ramach której organizował ewangelizacje ekumeniczne, seminaria dla pracowników służby zdrowia i duszpasterzy (m.in. na temat narkomanii, pomocy osobom z niepełnosprawnością i umierającym). Jako prezes Polskiej Rady Ekumenicznej witał papieża Jana Pawła II 9 czerwca 1991 r. podczas historycznego nabożeństwa w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy. W 2000 r. był jednym z sygnatariuszy deklaracji siedmiu Kościołów w Polsce o wzajemnym uznawaniu chrztu. Od 1997 do 2005 r. przewodniczył Komitetowi Krajowemu Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Brał udział w wielu międzynarodowych spotkaniach ekumenicznych, m.in. w VII Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów w Canberze (1991), a także w kilku zgromadzeniach ogólnych Konferencji Kościołów Europejskich. W 1990 r. doprowadził do podpisania deklaracji wspólnoty urzędu pastorskiego i sakramentów przez Kościół Ewangelicko-Reformowany i Kościół Ewangelicko-Metodystyczny.
Za swoim długoletnim zwierzchnikiem i prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej, pastorem Janem Niewieczerzałem, bp Tranda uważał, że „ekumenia bez Kościoła Rzymskokatolickiego byłaby niepełna”. – Trudno myśleć o jedności organizacyjnej chrześcijan. Za to o duchowej jak najbardziej. Razem działamy dla dobra całego chrześcijaństwa. Ważne, żeby to co, różni, nie dzieliło. Żeby spojrzeć na siebie z miłością – mówił przy okazji swych 90. urodzin.
W czasie stanu wojennego otwarcie krytykował brutalne działania ZOMO wobec demonstracji ulicznych. W 1984 r. podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odmówił modlitwę o uwolnienie aresztowanego przez władze komunistyczne obrońcy w procesach politycznych mec. Macieja Bednarkiewicza. Dzięki jego staraniom w 1981 r. zaczęto nadawać przez radio nabożeństwa odprawiane w Kościołach mniejszościowych.
Wchodził w skład Rady Krajowej i przewodniczył Komisji Programowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też Nagrodę im. św. Brata Alberta. W 2002 został odznaczony Medalem Polonia Mater Nostra Est. W roku 2012 został laureatem Nagrody „Pontifici – Budowniczemu Mostów”, przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. W styczniu 2021 otrzymał Nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej.
Jego artykuły i kazania publikowane były w czasopismach, a przyczynki w publikacjach zbiorowych. W 2020 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego Semper ukazała się publikacja zbiorowa pt. Człowiek mądrego serca: „Zdzisław Tranda. Pastor – biskup – ekumenista”, której redaktorami byli: Grzegorz Polak, Barbara Stahlowa i Hanna Tranda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.