Dni kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej
08 września 2015 | 16:50 | mip Ⓒ Ⓟ
Festiwal Piosenki oraz Pokaz Filmów Misyjnych podczas VIII Dni kardynała Adama Kozłowieckiego. W najbliższy weekend mieszkańcy Huty Komorowskiej będą wspominać misjonarza z Podkarpacia. Gościem specjalnym Dni będzie bp Jerzy Mazur.
W ramach tegorocznych obchodów od 11 do 13 września br. organizatorzy przygotowali Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej pod hasłem „Serce bez granic” oraz Przegląd Filmów Misyjnych. Na terenie dawnego założenia dworsko-parkowego, przy Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej odprawiona zostanie też polowa Msza św.
W uroczystościach centralnych weźmie udział bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. – Decyzją Kapituły Fundacji opiekującej się Muzeum zostanie on uhonorowany statuetką „Serce bez granic”, przyznawaną za działalność misyjną – mówi KAI Bogdan Romaniuk, dyrektor Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.
– W tym samym dniu, podczas konferencji naukowej, zostanie wygłoszony wykład dr Anny Jagodzińskiej z IPN w Warszawie. W związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą wyzwolenia KL Dachau przedstawi prelekcję na temat eksterminacji polskiego duchowieństwa w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau w latach 1939 – 1945 – zapowiada Bogdan Romaniuk.
O przypadającej w tym roku 45. rocznicy symbolicznych zaślubin Kościołów w Polsce i Zambii opowie w swoim wykładzie ks. dr hab. Stanisław Cieślak SJ. – W 1970 roku, w obecności Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przedstawiciele Kościoła Zambii złożyli podziękowanie za trud jezuickich misjonarzy, którzy od sześćdziesięciu lat ewangelizowali ich kraj, szerząc Dobrą Nowinę. Chcemy przypomnieć o tym ważnym dla Kościoła w Polsce wydarzeniu – podkreśla Bogdan Romaniuk.
Konferencja naukowa odbędzie się w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim.
Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ odbywają się w Hucie Komorowskiej od 2007 roku. Przypadają one we wrześniu i nawiązują do obchodzonej w tym czasie rocznicy śmierci Patrona Muzeum. Każda kolejna edycja wydarzenia zyskuje coraz większe zainteresowanie i cieszy się coraz liczniejszym gronem odbiorców nie tylko w kraju, ale także za granicą.
Kardynał Adam Kozłowiecki (1911 – 2007), jezuita, to jeden z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy, który przez sześćdziesiąt jeden lat pełnił posługę w Zambii. Urodził się w Hucie Komorowskiej. W 1929 r. wyrzekł się swojego szlacheckiego pochodzenia i rodzinnego majątku, po czym wstąpił do Zakonu Jezuitów. Jako kapłan, ponad pięć lat spędził w nazistowskich obozach zagłady – Auschwitz i Dachau. Adam Kozłowiecki po straszliwie bolesnych przeżyciach wojennych, wyjechał jako ochotnik do Afryki. Jego praca szybko znalazła uznanie u przełożonych, powierzone zostały mu kolejno najważniejsze funkcje kościelne w Zambii. W wieku 87 lat został wyniesiony do godności kardynalskiej.
Za wybitne zasługi na rzecz najbardziej potrzebujących pomocy został on uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, Zambijskim Orderem Wolności i francuską Legią Honorową. Był także przyjacielem Jana Pawła II, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, obrońcą praw człowieka, który przyczynił się do uzyskania przez Zambię pełnej niepodległości w 1964 roku, a przy tym – nade wszystko – niezwykle skromnym i pokornym misjonarzem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


