Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 72. rocznicy pacyfikacji Michniowa

12 lipca 2015 | 17:36 | dziar Ⓒ Ⓟ

Obchody 72. rocznicy pacyfikacji Michniowa zakończyły się w niedzielę przy pomniku zamordowanych i spalonych przez Niemców mieszkańców tej wsi w Górach Świętokrzyskich. W obchodach upamiętniających tragiczne wydarzenia z II wojny światowej uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, rodziny pomordowanych oraz mieszkańcy okolicznych wiosek.

Na główne obchody złożyły się m.in. Msza św. polowa przy pomniku, recytacja pamiętników z czasów pacyfikacji, wystawa „Mauzoleum Pamięci” oraz występ chóru „Senior” z Suchedniowa. W obchodach uczestniczyli m.in. Adama Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, oraz parlamentarzyści, kombatanci, służby mundurowe oraz delegacje szkolne.

„Jednym z najważniejszych filarów tożsamości” nazwał Adam Jarubas obowiązek pamięci o tragicznych wydarzeniach. Zapewnił, że współcześni wywiązują się z tego zadania. Wspominając czas pacyfikacji przypomniał, że nagle wkroczył on w normalność spokojnej świętokrzyskiej wsi.

Beata Wojciechowska, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego zaprezentowała fragmenty pamiętników Emilii Ziomek, mieszkanki Michniowa, która była świadkiem pacyfikacji.

W homilii ks. kan. Stanisław Picheta, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wzdole zaznaczył, że skuteczniejsze jest orędzie miłości niesione do drugiego człowieka, jak to czynił Jan Paweł II, niż interwencje zbrojne. Pytał m.in. o wartość drugiego człowieka w dzisiejszych czasach i o znaczenie pojęcia ojczyzna. Przypomniał ofiarę złożoną z życia zamordowanych i cytował wiersz z michniowskiego monumentu.
Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty przy mogile pomordowanych, a przy Domu Pamięci otwarto wystawę "Mauzoleum Pamięci", dokumentującą przeistaczanie tego miejsca w historii, od lat powojennych, aż do budowy nowoczesnego obiektu muzealnego.

12 i 13 lipca 1943 r. Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn, w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.
Michniów stał się symbolem 817 wsi polskich spacyfikowanych w czasie II wojny światowej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 68. rocznicy pacyfikacji Michniowa

12 lipca 2011 | 19:13 | dziar Ⓒ Ⓟ

Kolejna, 68. rocznica pacyfikacji Michniowa przypada 12 lipca. Z tej okazji uczczono pamięć 204 osób zamordowanych przez hitlerowców. Przy zbiorowej mogile odprawiono Mszę św. polową.

W homilii ks. Edward Nocoń, emerytowany proboszcz z pobliskiej św. Katarzyny w Górach Świętokrzyskich, przypominając bolesne dzieje michniowian i m.in. śmierć najmłodszej ofiary, zaledwie 9-dniowego Stefanka Dąbrowy, ochrzczonego w dniu, w którym zginął w płomieniach – nazwał grób ofiar „skarbem”. „Grób 204 męczenników na terenie parafii, to skarb, przez który Bóg coś ważnego nam mówi” – podkreślił. Zwrócił także uwagę na symbolikę michniowskiej Piety i Golgoty Krzyży Michniowa.

Po Mszy św. bardzo liczne delegacje, m.in. władz wojewódzkich, powiatowych, lokalnych, delegatury IPN, partii politycznych, placówek szkolnych, muzeów i kombatantów z całej Polski – składały wieńce pod mogiłą zbiorową. Obchody uświetnił występ Chóru Seniora z Suchedniowa, który zaprezentował repertuar religijno – patriotyczny. W Domu Pamięci Narodowej otworzono wystawę "Ruch ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939-1947", prezentującą historię ludowców na Kielecczyźnie w dwóch etapach: podczas okupacji niemieckiej i w latach powojennych.

W obchodach rocznicowych uczestniczyli m.in.: wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka–Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek Grzegorz Świercz, starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, Marek Lasota z IPN – Kraków i Leszek Bukowski – naczelnik delegatury IPN w Kielcach, senatorowie i posłowie ziemi świętokrzyskiej oraz licznie przybyli mieszkańcy świętokrzyskich wsi.

W Michniowie trwa przebudowa tradycyjnego, powojennego muzeum w nowoczesną multimedialna placówkę. Autorem koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej jest pracownia Nizio Design International, która projektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycję dofinansowało Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.

W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat.

Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu, została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Tragedia Michniowa urosła do rangi symbolu wszystkich miejscowości spacyfikowanych, których w obecnych granicach państwa jest 817. Tyle krzyży znajduje się na wzgórzu Golgoty Michniowa.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 67. rocznicy pacyfikacji Michniowa

12 lipca 2010 | 15:18 | dziar Ⓒ Ⓟ

Msza św. w intencji pomordowanych, spektakl, koncert i prezentacja aktualnie modernizowanego mauzoleum – to najważniejsze elementy obchodzonej dzisiaj 67. rocznicy pacyfikacji Michniowa przez hitlerowców.

Obchody w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich rozpoczął spektakl poetycko-muzyczny „Pamięci Michniowa“ w wykonaniu grupy teatralnej z WDK w Kielcach. Koncert pieśni patriotycznych i lamentacyjnych dał Chór Seniora z Suchedniowa. Podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Stanisława Pichety z parafii Wzdół Rządowy (na terenie której leży Michniów), przy kaplicy obok mauzoleum – zostały wspomniane historyczne okoliczności pacyfikacji wsi, oddano także hołd poległym. Na mogile pomordowanych złożono kwiaty.

Wśród gości uroczystości znaleźli się m.in. Piotr Majewski, wicedyrektor Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka–Koruba, wicemarszałek świętokrzyski Zdzisław Wrzałka.

Jak informuje Beata Ryń, rzecznik prasowy placówki, Michniów jest miejscem symbolicznym dla całej Polski. 67 lat temu wieś została spacyfikowana przez oddziały żandarmerii niemieckiej – zamordowano ponad 200 osób. Ta tragedia urosła do rangi symbolu wszystkich miejscowości spacyfikowanych, których w obecnych granicach państwa jest 817.

Tegoroczne obchody mają nieco inny charakter ze względu na rozpoczęte prace związane z przebudową Domu Pamięci i okolicznej infrastruktury. Autorem koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej jest pracownia Nizio Design International, która projektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycja jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

12 lipca 1943 r. niemieccy żandarmi otoczyli Michniów i dokonali mordu na jego mieszkańcach w odwecie za pomoc niesioną partyzantom. W ciągu dwóch dni pacyfikacji zabili 203 mieszkańców Michniowa, w tym 53 kobiety i 47 dzieci. Najmłodszą ofiarą był Stefanek Dąbrowa, który miał dziewięć dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. Wieś zrównano z ziemią. Niektórych mieszkańców rozstrzelano, innych wywieziono do obozów koncentracyjnych, z których nigdy nie wrócili. Zakazano odbudowywać wieś i uprawiać tu ziemię.

Szacuje się, że w wyniku wojny i okupacji w całej Polsce zginęło 1,3 mln mieszkańców wsi. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie jest symbolem wszystkich spacyfikowanych miejscowości w kraju.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 66. rocznicy pacyfikacji Michniowa

09 lipca 2009 | 15:54 | apis / matt. Ⓒ Ⓟ

Obchody 66. rocznicy pacyfikacji Michniowa – symbolu wszystkich spacyfikowanych przez hitlerowców polskich wsi – odbędą się w niedzielę 12 lipca na terenie tamtejszego Pomnika-Mauzoleum.

Obchody 66. rocznicy pacyfikacji Michniowa rozpocznie projekcja filmu Jerzego Gębskiego „203 sprawiedliwych” oraz wernisaż wystawy „Naznaczeni. Mieszkańcy wsi polskiej na robotach przymusowych w III Rzeszy 1939–1945”. Tradycyjnie w obchodach rocznicy wezmą udział krewni ofiar, delegacje innych spacyfikowanych wsi oraz kombatanci.

Po Mszy św. na terenie Pomnika-Mauzoleum, na mogile pomordowanych złożone zostaną kwiaty i wieńce.

Organizatorami obchodów są: Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Fundacja Pomnik-Mauzoleum. Mają one na celu upamiętnianie Michniowa, nazywanego „Golgotą wsi polskiej”. Symbolizuje ona 817 spacyfikowanych wsi polskich.

Michniów spacyfikowany został 12 i 13 lipca 1943r. przez niemieckie oddziały policyjne. Zamordowane zostały 203 osoby, które w większości spalono żywcem. Śmierć poniosło 103 mężczyzn, 53 kobiety i 47 dzieci, z których najmłodsze miało 9 dni. Wieś po ograbieniu została doszczętnie spalona. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.