Kraków: odkrycie u dominikanów – znaleziono jedyny autograf Sępa Szarzyńskiego
20 listopada 2014 | 14:26 | awo, OP Ⓒ Ⓟ
Jedyny autograf Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, wybitnego poety doby staropolskiej odnaleziono na jednym z inkunabułów w bibliotece krakowskich dominikanów. Jutro będzie można go obejrzeć na własne oczy, podczas rozpoczętej dziś w Krakowie ogólnopolskiej konferencji pt. „Historyczne księgozbiory dominikańskie. Miejsca, ludzie, historie”. Jej tematem są nierzadko burzliwe losy księgozbiorów z bibliotek dominikańskich.
Na stronie tytułowej książki należącej do spowiednika Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, dominikanina o. Antonina z Przemyśla znaleziono wpis poety. Po śmierci zakonnika cenny druk trafił do biblioteki lwowskiej, a stamtąd, prawdopodobnie w 1946 r. przyjechał do Polski i znalazł się w Krakowie.
Odnaleziona notka to, jak podkreślają badacze, jedyna pamiątka, jaka pozostała po poecie, namacalny ślad jego istnienia bowiem do tej pory nie udało się ustalić nawet tego, gdzie Szarzyński został pochowany.
Mikołaj Sęp Sarzyński był wybitnym poetą, prekursorem baroku. Swoje liryki pisał zarówno w języku polskim jak i po łacinie. Jego młodszy brat Wit wstąpił do krakowskiego klasztoru dominikanów i tam w 1573 r. złożył śluby zakonne.
Trzydniowa konferencja naukowa, jaka odbywa się w tym klasztorze została zorganizowana w związku z jubileuszem 500-lecia Biblioteki Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie. Ma ona w swoich zbiorach 20 tys. starych druków, w tym 461 inkunabułów z XV wieku. W sobotę zaproszeni goście wezmą udział w panelu dyskusyjnym pt. „Perspektywy badawcze bibliotek kościelnych”.
Współorganizatorami konferencji są również Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Jagiellońska oraz Dominikański Instytut Historyczny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.