Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Dziwisz na Wawelu: prawda i sprawiedliwość były drogą odzyskania wolności Polski

08 czerwca 2014 | 12:16 | luk Ⓒ Ⓟ

W Katedrze Wawelskiej trwa uroczysta Msza Św. dziękczynna z okazji 25-lecia wolnej Polski. „Dokonało się to przez podjęcie pokojowej walki, która, jak pisał Jan Paweł II, posługuje się jedynie drogą prawdy i sprawiedliwości” – powiedział na początku Mszy św. do zgromadzonych kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

„Dzisiaj zbieramy się w Królewskiej Katedrze na Wawelu, aby podczas sprawowania Eucharystii podziękować Bogu za dar pokoju i wolnej Polski, jaki otrzymaliśmy 25 lat temu” – rozpoczął wspólną modlitwę kard. Dziwisz.
Wskazywał jak istotne dla Polaków było odzyskanie suwerenności i wolności po kilkudziesięcioleciach panowania totalitarnego i nieludzkiego systemu. „Dokonało się to dzięki wysiłkom ludzi, którzy nie uciekali się do przemocy. Zaś odmawiając konsekwentnie ustąpienia przed potęgą siły, zawsze umieli znaleźć skuteczne formy świadczenia o prawdzie” – stwierdził.

Hierarcha podkreślił, że spełniły się słowa psalmisty wyryte na Pomniku Poległych Stoczniowców: „Pan da swemu ludowi błogosławieństwo pokoju”. Przestrzegł jednak, że trzeba umieć z niego korzystać: „Dziś wspólnie dziękujemy za wolność, za przebytą dotychczas drogę. Prosimy również Pana Boga, abyśmy dobrze i odpowiedzialnie korzystali z tego daru”.
„Niech nas zjednoczy modlitwa za naszą Ojczyznę, Polskę. Módlmy się za Ukrainę, za Europę i wszystkie kraje świata, zwłaszcza te, gdzie ludzie łakną oraz pragną sprawiedliwości, pokoju i wolności” – zaapelował hierarcha.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.