XIII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
24 sierpnia 2013 | 13:37 | am / br Ⓒ Ⓟ
Uroczystościami pod Pomnikiem Katyńskim na Starym Mieście w Warszawie rozpoczął się XIII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
W tym roku motocykliści pojadą nie tylko na Kresy Wschodnie, dotrą także do Wiednia. – Chcemy w ten sposób uczcić 330. rocznicę zwycięstwa polskiego oręża pod wodzą Jana III Sobieskiego – wyjaśniła Anna Ostrowska, członek zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Podczas trzytygodniowego rajdu uczestnicy przejadą przez Polskę, Litwę, Białoruś, Ukrainę i Austrię. Anna Ostrowska podkreśla, że rajd ma też odwracać negatywny stereotyp o motocyklistach. – Staramy się ciągle mówić o tym, że motocyklista to nie jest tak zwany „dawca organów”, ale człowiek, który kocha Polskę i stara się robić coś więcej, np. jak wielu z nas, pomagać Polakom na Wschodzie – mówi.
Motocykliści na trasie rajdu złożą ok. 70 wieńców ku czci żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli podczas wojny. Kapelan rajdu ks. Marek Doszko podkreśla, że wyprawa nie istniałaby bez wymiaru duchowego. – Każdego dnia jest Msza święta, trudno też wyobrazić sobie odwiedzanie grobów bez modlitwy – wyjaśnia. I zauważa, że spotkania z ludźmi podczas rajdu to często spotkania z Polakami, katolikami.
W Rajdzie już po raz piąty bierze udział Hubert Gardziński wraz z żoną. – Teraz skupiam się przede wszystkim na spotkaniach z ludźmi – mówi. – Bardzo chciałem zobaczyć miejsca ważne dla wszystkich Polaków, takie jak Katyń i Bykownia. Wiem, że Polacy w tych miejscach na nas czekają, to wspaniali ludzie! – podkreśla.
W rajdzie bierze udział 83 motocyklistów, wśród nich zarówno mężczyźni jak i kobiety, oraz jak co roku księża. Przez trzy tygodnie pokonają ok. 7,5 tys. kilometrów. Dzisiaj dotrą do Ossowa, miejsca pamięci walk wojsk polskich z bolszewikami w 1920 r.
Trasie przewodzi komendant Wiktor Węgrzyn, który ze Starego Miasta wyruszył wraz z panią Zofią Pilecką – Optułowicz, córką rotmistrza Witolda Pileckiego. Motocykliści zakończą rajd 15 września pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


