Krajowy Tydzień Rodziny
12 sierpnia 2013 | 11:25 | RV / pm Ⓒ Ⓟ
Miniona niedziela rozpoczęła w Brazylii Krajowy Tydzień Rodziny (11-17 sierpnia). Ta inicjatywa brazylijskiego episkopatu nawiązuje do słynnego dokumentu biskupów Ameryki Łacińskiej z Aparecidy, gdzie podstawowa komórka społeczna została nazwana „jednym z najistotniejszych skarbów kontynentu i dziedzictwem całej ludzkości”.
W Krajowy Tydzień Rodziny wpisują się różne wydarzenia, poczynając od specjalnych nabożeństw, po konferencje naukowe. Biskupi zachęcają też wiernych i duszpasterzy do uwrażliwiania opinii publicznej na ten tak istotny temat.
W dużym brazylijskim mieście jest ruch, gonitwa, żeby utrzymać rodziny – wyjaśnia Radiu Watykańskiemu pracujący wśród ubogiej ludności miasta Salvador, ks. Jan Kaczmarczyk. – W tej gonitwie ludzie są zagubieni. Mają kłopot z odczytywaniem prawdziwych wartości, tego, co powinno być fundamentem życia. Rodziny często są rozbite czy niepełne. W wyniku braku opieki państwa są sprowadzane na margines życie społecznego. Mieszkają w fawelach, nie mają zapewnionych podstawowych praw”.
Polski misjonarz zaznacza, że zazwyczaj uboga rodzina brazylijska jest utrzymywana z renty babci czy dziadka lub z pomocy państwa. „Funkcjonuje np. fundusz Bolsa Familia, który ma zapewnić uczęszczanie dzieci do szkoły. Jeśli dziecko dzień po dniu przychodzi do szkoły, to rodzice każdego miesiąca dostają jakąś skromną kwotę. Zwykle wystarcza to na podstawowe posiłki” – dodaje ks. Kaczmarczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


