Przestań się lękać, Polsko!
07 kwietnia 2013 | 12:16 | led, md / pm Ⓒ Ⓟ
„Przestań się lękać, Polsko! Zaufaj Bogu, który jest bogaty w miłosierdzie!” – mówił kard. Stanisław Dziwisz 7 kwietnia w niedzielę Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św., odprawianej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wraz z nim nabożeństwo koncelebrowali m.in. krakowscy biskupi i księża, a także duchowni z Argentyny i Brazylii. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyło kilkanaście tysięcy pielgrzymów z Polski i całego świata m.in. z Węgier, Niemiec, USA, Irlandii, Francji i Filipin.
Nawiązując do Ewangelii kard. Dziwisz powiedział, że każdy uczeń zmartwychwstałego Jezusa zostaje posłany, aby zagubionemu światu nieść pokój i radość. „Kościół w sposób szczególny niesie człowiekowi pokój i radość, gdy w sakramencie spowiedzi umożliwia mu pojednanie z miłosiernym Bogiem. To ogromne zadanie, jakie kapłani spełniają codziennie, a w sposób bardzo intensywny przed wielkimi Świętami w zaciszu i dyskrecji konfesjonału” – mówił kardynał. „Warto o tym pamiętać pośród niespokojnych nieraz debat o Kościele i jego roli. Tutaj dotykamy jego fundamentalnej misji. Misji pojednania człowieka z Bogiem i człowieka ze swoim sumieniem” – podkreślił.
Zdaniem hierarchy wiara jest przyjęciem objawionej prawdy, do odkrycia której o własnych siłach nie jest zdolny ludzki rozum. Dodał, że wiara jest także zawierzeniem się Bogu, powierzeniem Mu naszego losu, naszej przyszłości, najgłębszych marzeń i nadziei ludzkiego serca. „To najważniejsza postawa, nadająca ostateczny sens wszystkiemu. Każde inne rozwiązanie, każda alternatywa jest drogą wiodącą do nikąd” – wyjaśniał kardynał. Metropolita krakowski podkreślił, że takie mistyczne doświadczenie miała św. Faustyna, która w miłosierdziu Boga dostrzegała szansę na zbawienie świata i człowieka.
Hierarcha przypomniał też słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane w Łagiewnikach, które – zdaniem kardynała – stawiają diagnozę sytuacji współczesnego świata i dają odpowiedź. Zwrócił też uwagę na słowa, które w Łagiewnikach w 2006 r. wypowiedział Benedykt XVI, adresowane zwłaszcza do wszystkich dźwigających krzyż cierpienia.
Hierarcha mówił, że również obecny Ojciec Święty Franciszek, od samego początku pontyfikatu mówi o Bożym Miłosierdziu. „Prowadzi Kościół do źródeł miłosierdzia i zachęca nieustannie nas wszystkich, abyśmy byli świadkami i apostołami miłosierdzia, pamiętając o ubogich, wykluczonych, żyjących na marginesie społeczeństwa” – powiedział kardynał. „W Sercu miłosiernego Boga jest miejsce dla wszystkich, bo wszyscy jesteśmy Jego dziećmi. Za nas wszystkich Syn Boży oddał życie” – dodał.
Zdaniem kard. Dziwisza nie można budować szczęśliwej przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie, na krzywdzie człowieka, na cierpieniu brata. „Ludziom kierującym się duchem katolickiej etyki społecznej nie może być obojętny los tych, którzy pozostają bez pracy, żyją w coraz większym ubóstwie, bez perspektyw poprawy swojego losu i losu swoich dzieci. Nie może być obcy nam los wielu polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, wielu bezrobotnych i osób w podeszłym wieku” – mówił. Zaznaczył, że dziś z łagiewnickiego Sanktuarium płynie szczególne przesłanie dla całej ojczyzny. „Przestań się lękać, Polsko! Zaufaj Bogu, który jest bogaty w miłosierdzie!” – apelował metropolita krakowski.
Na zakończenie Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz odmówił Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, złożony przez Jana Pawła II w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku. Głównym motywem dzisiejszych uroczystości było dziękczynienie za nowego papieża i błaganie o miłosierdzie dla potrzebujących.
W tym roku po raz pierwszy Niedziela Bożego Miłosierdzia jest połączona z Tygodniem Miłosierdzia. Wierni zgromadzeni w Łagiewnikach dziękują za owoce trwającej w parafiach krakowskich peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, a także za jubileusz 150-lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce.
Podczas uroczystości ogłoszono zbiórkę na budowę organów piszczałkowych w łagiewnickiej Bazylice. Pieniądze zbierane są do puszek oraz w specjalnie wyznaczonych punktach na terenie Sanktuarium.
Obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim Sanktuarium rozpoczęły się nocnym czuwaniem w sobotę wieczorem. Było ono połączone z Wieczorem Jana Pawła II, tradycyjnie odbywającym się w pierwszą sobotę miesiąca. O północy Mszę św. odprawił bp Damian Muskus. Czuwanie trwało do rana. W niedzielę o 6.00 Mszy św. przewodniczył ks. infułat Bronisław Fidelus. Kolejną, o 8.00 odprawił obchodzący ćwierćwiecze święceń kapłańskich bp Grzegorz Ryś. Centralne obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, odbyły się w Bazylice o godz. 10.00.
W południe Mszę św. odprawi bp Kazimierz Górny. Godzinie Miłosierdzia o 15.00 będzie przewodniczył kustosz Sanktuarium bp Jan Zając, a o 16.30 – bp Jan Szkodoń, świętujący ćwierćwiecze sakry biskupiej. Ostatnią tego dnia Mszę św. w Bazylice odprawi kard. Franciszek Macharski. W kaplicy klasztornej, o godz. 19.00 Eucharystii będzie przewodniczył przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Wojciech Ziółek SJ.
Nabożeństwa będą transmitowane na stronie internetowej łagiewnickiego Sanktuarium przez Radio i Telewizję Miłosierdzie.
Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu. Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002. Na terenie sanktuarium powstał nowy kościół – bazylika, którą 17 sierpnia 2002 r. konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


