Drukuj Powrót do artykułu

Bp Dec do pielgrzymów: jesteście bohaterami wiary

09 sierpnia 2012 | 16:02 | ks. lz Ⓒ Ⓟ

Jesteście bohaterami wiary – tak o uczestnikach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej powiedział dziś na Jasnej Górze bp Ignacy Dec. W kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył Mszy św. na zakończenie ich wędrówki do Częstochowy.

Nawiązując do słów Maryi zapisanych w Ewangelii „zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” bp Dec zachęcał swoich diecezjan by robili „wszystko czego wymaga od nas Pan Bóg”. – Nie unikajmy trudnych wyzwań, jakie stawia nam Ewangelia – apelował hierarcha.

Eucharystię poprzedziło uroczyste powitanie pątników na Wałach Jasnogórskich przez biskupa świdnickiego oraz głównego przewodnika pielgrzymki. Przedstawiono krótką charakterystykę poszczególnych grup. Barwne korowody roztańczonych i rozśpiewanych pielgrzymów licznymi gestami życzliwości pozdrawiały witającego ich biskupa i innych kapłanów.

Na zakończenie Mszy świętej głos zabrał ks. Marian Janus, krajowy koordynator ds. Pieszych Pielgrzymek. Podziękował za organizację pielgrzymki, która przez bp. Deca nazywana jest jednym z najważniejszych wydarzeń duszpasterskich roku.

Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę dotarła dziewiąty raz. Od początku istnienia diecezji świdnickiej głównym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Romuald Brudnowski. W ośmiu grupach do Częstochowy dotarło blisko 1 tys. pielgrzymów. Modlitewne zaplecze pielgrzymki stanowiła grupa duchowego uczestnictwa, do której należało około 2 tys. osób.

Najstarszym pielgrzymem był 80-letni Zbigniew z grupy 3 – Ziemia Kłodzka, natomiast najmłodszą pątniczką była 2-letnia Martynka z grupy 6 – Ziemia Wałbrzyska. Wśród świdnickich pielgrzymów na Jasną Górę podążała także grupa 19 pielgrzymów z Ukrainy. Ponadto, jeden z pątników pochodził z Nowego Jorku a 9-letnia dziewczynka z Kanady.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.