Kielce: Polonia ukraińska uczestniczy w Letniej Szkole Kultury
27 czerwca 2011 | 11:46 | dziar Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kościele na Karczówce i udziałem w imprezach z okazji Święta Kielc, 40-osobowa grupa Polonii ukraińskiej rozpoczęła zajęcia w ramach V Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka. Cykl spotkań edukacyjnych, projekcji filmów i koncertów potrwa do 7 lipca.
40–osobowa grupa młodzieży z Polonii ukraińskiej – głównie z okolic Winnicy, czyli z Podola – przyjechała do Kielc na zaproszenie władz miasta. 12-dniowy program pobytu przygotował Ośrodek Kultury „Ziemowit” – filia Domu Kultury „Zameczek”.
Na Karczówce była okazja nie tylko do udziału w niedzielnej Mszy św., ale i poznania dziejów tamtejszego klasztoru bernardyńskiego, którego fundacja miała charakter wotywny – za ocalenie miasta od zarazy w XVII w., co upamiętnia historyczna i wciąż czynna Miejska Droga Krzyżowa.
Klasztor na Karczówce był m.in. schronieniem dla powstańców styczniowych i żołnierzy Armii Krajowej. Zdewastowali go Szwedzi w czasach potopu szwedzkiego. „Obecnie mamy ofertę kulturalną: muzyczną, wystawienniczą, literacką” – zapewnia ks. Jan Oleszko SAC w imieniu pallotynów, którzy od ponad 50 lat gospodarzą na Karczówce. Miejsce ma być jednym z ważniejszych centrów artystycznych Kielc, a przyjezdnych m.in. z Ukrainy ma zapoznawać z polską historią i kulturą współczesną.
Od 24 czerwca w ramach Święta Kielc Polonia z Ukrainy bierze udział w cyklu miejskich koncertów m.in. orkiestr dętych, muzyki szkockiej, andyjskiej, włoskiej i irlandzkiej. W planach na placu Czterech Pór Roku są także występy m.in. solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, a na mostku nad Silnicą – zespołów jazzowych: Leliwa Jazz Band i Boba Jazz Band.
Od jutra uczestnicy programu, w oparciu o wycieczki, projekcje filmów i spotkania ciekawymi ludźmi, będą odbywali lekcje języka polskiego oraz historii.
Jeden z tematów lekcji historii to „Karol Wojtyła: człowiek – kapłan – artysta”. Będzie także analizowane tło historyczne w powieści „Nad Niemnem” i w „Panu Tadeuszu”, połączone projekcją filmów. Przewidziane jest spotkanie z władzami Kielc, Msza św. w kościele w Tarczku z XIII w. w Górach Świętokrzyskich oraz wizyta w Sandomierzu i w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.