Drukuj Powrót do artykułu

W parlamencie o spowiedzi

18 czerwca 2011 | 09:34 | RV / ju. Ⓒ Ⓟ

W parlamencie Ukrainy trwają prace nad wprowadzeniem ustawowego zakazu przesłuchiwania księży co do wiadomości uzyskanych przez nich podczas spowiedzi.

Dotychczasowy kodeks karny tego kraju zezwalał na przesłuchiwania duchownych jako świadków, jeśli penitent zgodził się na ujawnienie pochodzących ze spowiedzi informacji.

Projekt, który po pierwszym czytaniu uzyskał większość parlamentarną, wymaga wyraźnej zgody pisemnej penitenta. Ustawa ma też dotyczyć innych zawodów zaufania publicznego, jak prawnik, lekarz, psychoanalityk czy notariusz, choć tajemnica zawodowa jest czymś innym tajemnica spowiedzi, która wiąże się wprost z wolnością wyznania.

Poprawka o przestrzeganiu tajemnicy spowiedzi dwa lata temu nie uzyskała poparcia parlamentu.

Natomiast ukraiński rząd zlikwidował od początku czerwca wizy religijne (typ R), wprowadzając na ich miejsce wizy krótko- i długoterminowe. Aby wjechać na terytorium tego kraju w sprawach religijnych z krótko- lub długoterminowym pobytem, konieczne jest teraz zaproszenie od instytucji religijnej, zarejestrowanej w Ministerstwie Kultury Ukrainy. Zmieniły się też opłaty wizowe.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.