Kielczanin wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
26 maja 2011 | 14:18 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bogdan Białek, kielczanin, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i wieloletni działacz na rzecz dialogu polsko – żydowskiego, został wybrany wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Radą wspólnie kierują dwie osoby. Jedna z nich reprezentuje chrześcijan, druga Żydów. Po raz kolejny funkcje te będą pełnili o. Wiesław Dawidowski i prof. Stanisław Krajewski. Drugim wiceprzewodniczącym został Zbigniew Nosowski, red. naczelny miesięcznika "Więź".
Bogdan Białek urodzony w 1955 r., jest z wykształcenia psychologiem – twórcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Charaktery”, niegdyś jako redaktor naczelny związany z kielecką edycją „Gazety Wyborczej”, pierwszym lokalnym wydaniem GW w Polsce.
Białek od wielu lat pracuje na rzecz upamiętniania historii i śladów pożydowskich w Kielcach i na Kielecczyźnie. W tym m.in. celu powołał Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, w marcu 2005 roku. Głównym celem stowarzyszenia jest działanie na rzecz upowszechniania postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej. Stowarzyszenie inspiruje także działania przeciw wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu.
Dzięki inicjatywom Bogdana Białka i kierowanego przez niego Stowarzyszenia, jest m.in. rokrocznie obchodzona rocznica Pogromu Żydów w Kielcach, marsze pamięci, kolejne rocznice likwidacji getta oraz zakrojone na szeroką skalę spotkania w dawną i współczesną kulturą i sztuką żydowską.
W 2010 r. zorganizowany został np. dwudniowy Szabaton – po raz pierwszy w Kielcach oraz Dni Dawida Rubinowicza w Bodzentynie, a także wiele imprez kulturalnych – koncertowych, wystawienniczych, wydawniczych nawiązujących do wspólnych korzeni chrześcijańsko – żydowskich. W 2010 r. nastąpiło także odnowienie i nowa aranżacja grobu Ofiar Pogromu Żydów z 1946 roku. W 2011 odbyły się po raz pierwszy Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie, pomyślane jako impreza coroczna.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest przełamywanie stereotypów, bliższe wzajemnego poznanie, wypracowanie współczesnych form dialogu m.in. poprzez wspólne inicjatywy historyczno – artystyczne oraz międzyreligijne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.