„Posłaniec Warmiński” znika z rynku
08 lutego 2010 | 13:07 | lk Ⓒ Ⓟ
Ukazujący się prawie od 28 lat katolicki dwutygodnik „Posłaniec Warmiński” znika z rynku. Od 21 lutego stanie się lokalną wkładką do „Gościa Niedzielnego”.
W ostatnim numerze „Posłaniec Warmiński” zamieszcza dekret metropolity warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby z 30 grudnia 2009 o rozwiązaniu dwutygodnika. Abp Ziemba tłumaczy w nim, że decyzję o likwidacji czasopisma podjął w porozumieniu z Radą Kapłańską i Kolegium Księży Dziekanów, a wśród przyczyn wymienia spadek czytelnictwa oraz wyczerpanie się formuły dwutygodnika. Dekret – wraz z zachętą do nabywania „Gościa Niedzielnego” – zostanie odczytany w kościołach archidiecezji podczas niedzielnych Mszy 14 lutego.
„Posłaniec” zachowa swój tytuł i logo, ale od 21 lutego będzie już tylko lokalną ośmiostronicową wkładką do „Gościa Niedzielnego” wydawanego przez Kurię Metropolitalną w Katowicach, który rozszerza tym samym swoją działalność na archidiecezję warmińską.
W grudniu ub. roku redaktor naczelny „Posłańca” ks. Ireneusz Bruski rozesłał list do proboszczów, w którym podkreśla, że jest „zdecydowanie przeciw likwidacji niezależnego tytułu prasowego wydawanego przez Kurię Metropolitalną Archidiecezji Warmińskiej”.
Zdaniem ks. Bruskiego, szkoda „wielkiego zaangażowania twórców 'Posłańca Warmińskiego’ nad stworzeniem własnego czasopisma kościelnego oraz późniejszej pracy jego redaktorów i współpracowników, aby zaprzepaścić to wszystko co udało się osiągnąć”.
„Tym bardziej – dodaje – że w ostatnich latach udało się nie tylko przezwyciężyć kryzys i utrzymać pismo w trudnych realiach ekonomicznych, ale wypracować swoje – doceniane przez wielu – miejsce na rynku medialnym prasy katolickiej w Polsce” – stwierdza w liście redaktor naczelny czasopisma.
Nad likwidacją katolickiego miesięcznika ubolewa także na łamach ostatniego numeru „Posłańca” Joanna Wańkowska-Sobiesiak, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Przypomina, że „Posłaniec” zaczął się ukazywać w stanie wojennym – „czasie bardzo trudnym i bolesnym dla nas – Polaków”. Pierwsze numery czasopisma opatrywano często białymi stronicami – ówczesny redaktor naczelny ks. Benedykt Przeracki wskazywał w ten sposób ingerencję cenzury w działalność periodyku.
„To w tej redakcji pracę znajdowali niepokorni dziennikarze, którzy stracili pracę w stanie wojennym, bo przecież zmiana ustroju w Polsce na demokratyczny miała nastąpić dopiero za kilka lat” – dodaje Wańkowska-Sobiesiak.
„Posłaniec Warmiński” to dwutygodnik katolicki wydawany przez Kurię Metropolitalną Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Powstał w 1982 r. jako czasopismo religijno-społeczno-kulturalne – pierwszy numer ukazał się 10 października 1982, ale starania o pozwolenie na wydawanie pisma trwały od 3 lat – tyle zwlekał ówczesny Główny Urząd Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk z wydaniem stosownego zezwolenia. Dwutygodnik drukowano w odległych Bartoszycach, co stanowiło formę utrudnienia ze strony ówczesnych władz. Do roku 1989 czasopismo miało charakter pisma opozycyjnego, wydawane było w nakładzie przekraczających 20 tys. egzemplarzy. Rozprowadzane było przez parafie. Docierało także na Powiśle, do Elbląga, Torunia, Ełku. W późniejszych latach nakład uległ zmniejszeniu.
W „Posłańcu” publikowali m.in. ks. Józef Tischner, Ernest Bryll, Wacław Radziwinowicz, Jan Turnau, abp Wojciech Ziemba i ks. prof. Czesław Bartnik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.