Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Ricard: nienajgorsza sytuacja Kościoła we Francji

03 listopada 2007 | 15:45 | RV//mam Ⓒ Ⓟ

Sytuacja francuskiego Kościoła jest nienajgorsza i nadal pragnie on głosić Ewangelię w obliczu silnie zakorzenionego nad Sekwaną nurtu laicyzacji – stwierdził kard. Jean-Pierre Ricard.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji udzielił wywiadu katolickiemu dziennikowi „La Croix” przed rozpoczynającą się 3 listopada w Lourdes sesją plenarną episkopatu.
Jednym z zadań episkopatu będzie wybór nowego przewodniczącego. Dobiega bowiem końca drugi mandat kard. Ricarda i zgodnie ze statutami nie może być on już wybrany na kolejną kadencję.

Arcybiskup Bordeaux zauważa, że wbrew pewnym lękom zezwolenie przez Benedykta XVI na sprawowanie Mszy św. w rycie trydenckim nie podważyło reform Soboru Watykańskiego II. Wręcz przeciwnie, u wielu wiernych papieska decyzja wzbudziła zainteresowanie wielkimi intuicjami Soboru. Jednocześnie kard. Ricard ubolewa, że wiele środowisk tradycjonalistycznych używa nadal języka bardzo gwałtownego w odniesieniu do Kościoła i zdaje się nie dostrzegać starań Stolicy Apostolskiej o pojednanie.

Przewodniczący francuskiego episkopatu pozytywnie ocenia nawiązanie regularnych kontaktów z przedstawicielami władz państwowych. Jego zdaniem prezydent Jacques Chirac i jego gabinety wykazywały duże zainteresowanie katolicką nauką społeczną, z drugiej strony natomiast lekceważyły zastrzeżenia Kościoła dotyczące polityki rodzinnej czy ochrony życia. Władze zbytnio kierowały się sondażami, ze szkodą dla podstawowych wartości.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.