Kielce: miasteczko rodzinne, konkursy i zbiórka funduszy podczas XVII Dnia Papieskiego
28 września 2017 | 13:58 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Miasteczko rodzinne w centrum Kielc, występy wokalne, konkurs plastyczny dla podopiecznych sióstr szarytek, Msze św. i zbiórki przed kościołami na pomoc dla stypendystów – tak w Kielcach zapowiada się XVII Dzień Papieski, obchodzony w tym roku 8 października pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”. W tym dniu przed kościołami w całej Polsce odbywa się zbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Emilia Koneczna, przewodnicząca Wspólnoty Kieleckiej Stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia wyjaśnia, że w przygotowanie wydarzenia 8 października angażują się różne środowiska. „Miasteczko rodzinne jest zaplanowane na Placu Artystów. Tam będą koncerty, kiermasze, atrakcje dla najmłodszych. A już 1 października w kościele Akademickim przy ul. Wesołej będziemy zapraszać i zachęcać do udziału” – opowiada.
Został także zorganizowany konkurs tematyczny dla maluchów – podopiecznych przedszkola św. Wincentego a’Paulo, prowadzonego przez siostry szarytki. Nagrody dla dzieci ufunduje m.in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Jak informuje ks. dr Karol Zegan, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, w roku szkolnym 2016/2017 w diecezji kieleckiej 54 osoby otrzymywały stypendia. „Stypendystami mogą zostać gimnazjaliści i licealiści z odpowiednią średnią ocen 4,8 i 4,5 oraz niskimi dochodami na członka rodziny, tzn. poniżej 1100 zł. Studenci stypendyści kontynuują tylko program stypendialny, do którego zostali zakwalifikowani wcześniej – nie są im przyznawane nowe stypendia” – wyjaśnia ks. Zegan.
Osoby ubiegające się o wsparcie muszą się najpierw zapoznać z regulaminem przyznawania stypendiów. Jeśli spełniają warunki, drogą elektroniczną zwracają do koordynatora o wniosek skrócony. Na rozstrzygniecie na etapie diecezjalnym trzeba czekać do końca października. Następnie najlepsze wnioski zostają przesłane do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Warszawie, która może przyznać stypendia.
Z kolei Emilia Koneczna dodaje, że członkowie wspólnoty starają się angażować w różne wydarzenia w diecezji i Kielcach, np. w uliczną Drogę Światła, przygotowanie paczek dla ubogich, wspólne wigilie. Spotykają się raz w miesiącu.
Idea Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych.
Do głównych celów Fundacji należy zaangażowanie pomocowe w rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


