Włocławek – I Ogólnopolski Konkurs Organowego Akompaniamentu Liturgicznego „Surrexit Vere”
30 kwietnia 2022 | 22:16 | ks. at | Włocławek Ⓒ Ⓟ
– Kiedy człowiek chce się wznieść na wyższy poziom rozmowy z Bogiem, to śpiewa. Jakbyśmy uważali, że samo nasze słowo jest niewystarczające, że musimy z Bogiem rozmawiać inaczej – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej 30 kwietnia w katedrze włocławskiej, na zakończenie I Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej „Surrexit Vere”. Konkurs, którego celem była promocja sztuki organowej i chóralnej oraz poszerzanie repertuaru sławiącego Zmartwychwstanie Pańskie, odbywał się w dniach 29 i 30 kwietnia we Włocławku. Organizatorami wydarzenia była Diecezja Włocławska oraz Katedra Muzyki Kościelnej przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Ks. Marcin Ziółkowski, wicedyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku, witając zgromadzonych, nawiązał do muzycznych tradycji diecezji. – Dziś katedra włocławska ponownie gości osoby, którym leży na sercu troska o piękno i świętość muzyki liturgicznej, by poprzez prezentacje konkursowe na organach Jana Spiegla z 1893 r., wzajemnie się ubogacać oraz wzrastać w wierze i umiłowaniu muzyki organowej i gry liturgicznej – mówił ks. Ziółkowski.
W pierwszym dniu konkursowych zmagań uczniowie szkół muzycznych i organistowskich oraz studenci uczelni muzycznych z całej Polski zaprezentowali swoje umiejętności na trzydziestodwugłosowych mechanicznych organach bazyliki katedralnej we Włocławku.
Zwieńczeniem dnia był koncert organowy w wykonaniu dr. hab. Tomasza Orlowa, improwizatora, organologa i organmistrza, związanego na co dzień z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zaprezentował on czteroczęściową improwizowaną symfonię opartą na melodiach pieśni paschalnych.
W drugim dniu konkursu, 30 kwietnia, w kościele św. Stanisława BM we Włocławku melomani mieli okazję wysłuchać popisowych występów amatorskich chórów parafialnych, senioralnych, jednorodnych, mieszanych i akademickich. Do rywalizacji przystąpiło 20 grup śpiewaczych m.in. z Kielc, Lublina, Olsztyna, Szczecina i Poznania.
Występy oceniały dwa zespoły jurorów, pod przewodnictwem wspomnianego wyżej dr. hab. Tomasza Orlowa (konkurs organowy) i prof. dr. hab. Janusza Staneckiego z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (konkurs muzyki chóralnej).
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. biskup włocławski zwrócił uwagę, że można być wspaniałym muzykiem, dobrze znać się na swojej pracy, ale jeśli zabraknie w tym Chrystusa, ludzkie wysiłki nie przyniosą dobrych owoców. – Cieszy to, że swymi talentami służycie Bogu i pomagacie ludziom, by modlitwa i kontakt ze Stwórcą był jeszcze pełniejszy – mówił bp Wętkowski.
Po Eucharystii ogłoszono zwycięzców konkursu. W kategorii akompaniamentu liturgicznego, wśród uczniów szkół organistowskich i muzycznych bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Kosidowski z Chojnic. Drugie miejsce zajął Bartosz Wesołek z Gniezna, a trzecie Mateusz Urbańczyk z Bielska-Białej. Wyróżnienie otrzymał Karol Jeneralski z Gliwic.
W gronie studentów uczelni muzycznych zwyciężył Piotr Bywalec (Akademia Muzyczna we Wrocławiu). Na kolejnych miejscach podium uplasowali się: Dominik Kaczmarek (Akademia Muzyczna w Poznaniu) i Mateusz Goniowski (Akademia Muzyczna w Katowicach).
Natomiast Grand Prix w konkursie chóralnym i nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymał chór La Misica z Lublina. Wśród wyróżnionych chórów były zespoły z Włocławka, Poznania, Grodziska Mazowieckiego.
Podsumowując konkurs, zarówno organizatorzy i jurorzy, podkreślali duże zainteresowanie i zaangażowanie muzyków. Wskazywali również na potrzebę organizowania tego rodzaju wydarzeń, mających na celu dowartościowanie i dostrzeżenie artystycznych walorów gry liturgicznej, świadomego i przenikniętego duchem wiary akompaniamentu organowego. Uczestnicy z zachwytem opowiadali o pięknie katedry włocławskiej i jej organach – najstarszych organach katedralnych w Polsce.
– Móc przyjechać i zagrać na takich organach to zaszczyt – mówił jeden z młodych muzyków.
Dwudniowe święto muzyki we Włocławku zakończył koncert laureatów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.