Bp Solarczyk na obchodach rocznicy koronacji obrazu MB Staroskrzyńskiej
09 września 2022 | 12:37 | rm | Skrzyńsk Ⓒ Ⓟ
Biskup radomski Marek Solarczyk przewodniczył 8 września uroczystościom z okazji 24. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej – Matki Pięknej Miłości w Skrzyńsku. Wizerunek maryjny koronował w 1998 roku kard. Józef Glemp. Po trzech latach od koronacji obraz został skradziony. Dzięki intensywnym pracom policji odnaleziono go kilka dni później w Warszawie, ale bez koron i ram.
– Maryjo, zawierzamy Ci dzisiaj każdego z nas. Zawierzamy nasze rodziny, zawierzamy naszą parafię, zawierzamy tych, z którymi i dla których żyjemy i podejmujemy służbę w naszym życiu. Zawierzamy Ci naszą diecezję. Niech to, co jest oddaniem naszego życia, z mocą Twojego orędownictwa przyniesie jak najpiękniejsze i jak najbogatsze owoce. Wspieraj nas i chroń, abyśmy zawsze potrafili dostrzegać to, że jesteśmy dziećmi Boga i sługami Jego dzieła. I obyśmy stali się narzędziami i źródłem Jego owoców – modlił się bp Marek Solarczyk.
Podczas rocznicy koronacji obecny był sztandar mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy Policji. Przed obrazem modlili się m.in. Marian Niemirski, starosta przysuski oraz Tomasz Matlakiewicz, burmistrz Przysuchy.
Czczony w sanktuarium w Skrzyńsku obraz Matki Bożej koronował 6 września 1998 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Trzy lata po tym wydarzeniu sanktuarium przeżyło kradzież obrazu. Kilka dni później wizerunek Matki Bożej został odnaleziony przez policjantów z Warszawy, Radomia i Przysuchy. Od tego momentu Matka Boża Staroskrzyńska jest patronką funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. Podczas rekoronacji ówczesny biskup radomski Zygmunt Zimowski nadał Matce Bożej Staroskrzyńskiej tytuł Matki Piękniej Miłości.
Początki kultu Matki Bożej w Skrzyńsku wiążą się z postacią Dunina. Jak pisze Jan Długosz – żona księcia Władysława skazała Dunina na karę obcięcia języka i pozbawienia wzroku. Modląc się przed obrazem Maryi, odzyskał on wzrok i mowę. Od tego czasu odnotowano wiele cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej należy do zespołu gotyckiego malarstwa tablicowego, umownie nazwanego grupą Madonn Piekarskich, podobnie jak wizerunek z Błotnicy. Powstał prawdopodobnie w latach 1440-1460. W czasie konserwacji obrazu w latach 1991-1992 okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII w.
Skrzyńsko należy do najstarszych w Polsce miejsc kultu maryjnego. Koronacja obrazu maryjnego była dowodem wdzięczności za obecność Matki Bożej, Jej liczne cuda i łaski jakie otrzymują wierni.
W skrzyńskim sanktuarium maryjnym powstała Polska Droga Krzyżowa. Przy każdej plenerowej stacji zostały umieszczone w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów kraju, m.in. chrzest Polski, Zjazd Gnieźnieński czy najazd Tatarów na Polskę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.