Drukuj Powrót do artykułu

W Humaniu tysiące chasydów modliło się o pokój

17 września 2023 | 19:28 | tom (KAI/RISU) | Humań Ⓒ Ⓟ

W Humaniu w przeddzień żydowskiego święta Rosz ha-Szana – Nowego Roku, tysiące chasydów modliło się w intencji pokoju w Ukrainie. Pielgrzymi zatrzymali się i odmawiali modlitwę, która była słyszana z głośników na ulicach miasta. Co roku, tradycyjnie dziesiątki tysięcy chasydów pielgrzymują do grobu cadyka Ben Simcha Nachmana (1772-1810) w ukraińskim mieście Humań (Umań) z okazji Rosz Haszana – żydowskiego Nowego Roku, który w tym roku rozpoczął się wieczorem 15 i potrwa do 17 września. Nachman jest jednym z twórców głęboko mistycznego nurtu religijnego w judaizmie – chasydyzmu.

W tym roku z okazji Rosz ha-Szana do Humania przybyło 35 000 pielgrzymów. Poinformował o tym naczelny rabin Kijowa Jonathan Markowicz. Powiedział również, że nie tylko chasydzi z Bracławia udają się na grób rabina Nachmana. Pielgrzymka ta jest popularna wśród wielu niereligijnych obywateli Izraela, Francji, Stanów Zjednoczonych i religijnych syjonistów.

„Wierzę, że wizyta w Humaniu jest ważnym doświadczeniem dla każdego zainteresowanego chasydyzmem lub kulturą żydowską. Jest to okazja, aby zobaczyć, jak religia i kultura mogą zjednoczyć ludzi z różnych części świata” – powiedział rabin Markowicz.

Rosz ha-Szana – Nowy Rok obchodzone jest pierwszego i drugiego dnia miesiąca tiszri i obejmuje również najważniejsze żydowskie święto Jom Kippur – Dzień Pojednania (wigilia 24 września), a także ośmiodniowe Święto Namiotów (Sukkot) i Święto Radości Tory (Simchat Tora).

Tradycja odwiedzania Humania przez wyznawców judaizmu sięga początków XIX wieku, gdy w 1810 zmarł tam i został tam pochowany cadyk Ben Simcha Nachman (1772-1810) – założyciel bracławskiej gałęzi chasydyzmu, prawnuk legendarnego cadyka – Baal Szem Towa. To właśnie do miejsca spoczynku swego mistrza i nauczyciela przybywają co roku tysiące jego uczniów. Uważają oni, że początek kolejnego roku, spędzony przy jego grobie, zapewni im szczęście i pomyślność.

Swą bogatą spuściznę rabin Nachman przekazał ustnie. „Ilekroć chciał posiać w sercach uczniów mistyczną ideę lub prawdę życiową, tworzył symboliczną baśń, mistyczną kechdę, mądrą i piękną” – pisał o nim austriacki filozof i religioznawca pochodzenia żydowskiego, Martin Buber, który zrekonstruowane teksty tych nauk opublikował w napisanej przez siebie książce pt. „Opowieści rabina Nachmana”.

Chasydyzm jest religijno-mistyczno-społecznym ruchem żydowskim, stworzonym w pierwszej połowie XVIII w. przez Baala Szem Towa (zm. w 1761 r.) na dawnych kresach Rzeczypospolitej, na ziemiach dzisiejszej Litwy, Ukrainy i Białorusi. Później rozpowszechnił się także na Węgrzech i w Rumunii. Podstawę nauki stanowi tradycyjny judaizm w połączeniu z kabałą.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.