Drukuj Powrót do artykułu

Abp Szewczuk: świat zaczyna zapominać o wojnie w Ukrainie

05 maja 2025 | 11:37 | tom | Rzym Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Hubert Szczypek / KAI

„Dziękujemy naszym kobietom, matkom, siostrom, wspólnotom życia konsekrowanego za ich misję ewangelizacyjną i katechetyczną w naszym Kościele i narodzie” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w tradycyjnym przesłaniu wideo w 168. tygodniu wielkiej wojny Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie – „wojny, która jest zbrodnią i każdego dnia odbiera życie setkom ludzi, co zawsze jest porażką ludzkości, jak powiedział zmarły papież Franciszek”.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wyraził ubolewanie, że świat zaczyna zapominać o tej wojnie, zwłaszcza w Rzymie. Słowa „Ukraina” i „wojna” coraz rzadziej słychać w wiadomościach. Czasami więcej uwagi poświęca się różnym spotkaniom, negocjacjom, podpisanym porozumieniom – świat zapomina o tragedii bólu i krwi w Ukrainie. „I w tym tygodniu znowu każda noc przynosiła ofiary” – powiedział abp Szewczuk.

Zwrócił uwagę, że niedawno wszyscy byli wstrząśnięci historią młodej ukraińskiej dziennikarki Wiktorii Roszczyny. „Rosjanie aresztowali ją na okupowanych terytoriach, poddali brutalnym torturom, a następnie przekazali jej ciało Ukrainie bez niektórych narządów wewnętrznych. To haniebna zbrodnia! Mamy nadzieję, że świat usłyszy ból, krzyk, głos krwi z Ukrainy – po raz kolejny usłyszy, że Ukraina trwa, Ukraina walczy, Ukraina się modli!” – podkreślił abp Szewczuk.

Arcybiskup przypomniał że UKGK w Ukrainie, Rzymie i różnych częściach świata modli się w intencji zmarłego papieża Franciszka. „Trwa nowenna – nieprzerwana dziewięciodniowa modlitwa za zmarłego Ojca Świętego. Jednocześnie modlimy się, w szczególności podczas Boskiej Liturgii, o łaskę Ducha Świętego, aby wybrał nowego następcę Apostoła Piotra” – powiedział abp Szewczuk.

Przypomniał, że miniona niedziela, druga po Wielkanocy, jest w tradycji UKGK Niedzielą Kobiet Noszących Mirrę. „Dziś szczególnie czcimy godność i powołanie kobiet w Kościele naszych czasów. To właśnie kobietom Pan Bóg powierzył najważniejszą nowinę w dziejach ludzkości. To one były pierwszymi ewangelizatorkami samych apostołów” – podkreślił abp Szewczuk.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.