Drukuj Powrót do artykułu

Leon XIV mieszka na razie w swym starym mieszkaniu

10 maja 2025 | 13:06 | mela | Watykan Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Luis Ángel Espinosa, LC / Cathopic

Watykan nie potwierdził tego oficjalnie, ale zza Spiżowej Bramy wypłynęła informacje, że papież Leon XIV pozostał na razie w swym mieszkaniu. Informując o tym włoskie media, wskazują, że mieści się ono w gmachu Świętego Oficjum, który leży na terenie Watykanu.

Pierwszy autograf papieża

Nowy papież mieszkał w tym miejscu jako prefekt Dykasterii ds. Biskupów. W budynku znajdują się mieszkania zajmowane przez ok. dwudziestu pracowników urzędów watykańskich. Pierwsze zdjęcia po inauguracji pontyfikatu pokazują Leona XIV, który błogosławi swym sąsiadom. W odwiedzinach była tam akurat kilkuletnia Michela, która poprosiła papieża, by złożył jej autograf na egzemplarzu Biblii, który trzymała w rękach. „Muszę nauczyć się nowego podpisu, ten stary już jest niepotrzebny. To pierwszy mój podpis jako papieża” – zażartował Leon XIV.

Sąsiad papieżem

W gronie osób, które pozdrowił nowy papież była siostra Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. Francuska ksawerianka jest sąsiadką nowego papieża. Wyznała, że moment inauguracji pontyfikatu oglądała wraz z pozostałymi mieszkańcami z tarasu Świętego Oficjum. „Ku memu zaskoczeniu na balkonie bazyliki watykańskiej pojawił się mój sąsiad” – wyznała w rozmowie z dziennikiem „La Repubblica”. Jako pierwsza zrobiła sobie z papieżem selfie, które obiegło cały świat. „Leon XIV jest prostym i pokornym człowiekiem skoncentrowanym na modlitwie, przede wszystkim słucha, jest uformowany przez duchowość augustiańską” – powiedziała siostra Becquart, wyrażając radość, że już w pierwszym przemówieniu nowy papież docenił synodalność. Ksawerianka wyznała, że jako prefekt Dykasterii ds. Biskupów, kard Prevost aktywnie uczestniczył w pracach synodu, na którym dużo słuchał.

Powrót do Pałacu Apostolskiego?

Według medialnych doniesień Leon XIV na stałe zamieszka w Pałacu Apostolskim. Miał już zlecić prace remontowe w mieszkaniu, które przez cały pontyfikat papieża Franciszka pozostawało puste. Prace w papieskim apartamencie w Pałacu Apostolskim prowadzone są po każdym wyborze papieża. Tak było na początku pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI. Po jego rezygnacji apartament pozostawał zamknięty, ponieważ Franciszek wybrał na miejsce swej rezydencji Dom Świętej Marty, będący watykańskim hotelem, w którym mieszkają pracownicy sekretariatu stanu i przyjeżdżający do Watykanu goście.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej jak dotąd nie odniosło się do tych informacji.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.