Drukuj Powrót do artykułu

Na beskidzkim Kotarzu o mocy i sile nadziei

13 lipca 2025 | 10:52 | rk | Szczyrk Ⓒ Ⓟ

O tym, że „nadzieja nie eliminuje życiowych trudności, ale nadaje im sens” – przypomniał ks. Adrian Trzopek w kazaniu podczas Mszy św. koncelebrowanej na Kotarzu w Beskidzie Śląskim, kolejnym szczycie, który stał się miejscem modlitwy w ramach tegorocznej „Ewangelizacji w Beskidach”. Tegorocznej edycji ewangelizacyjnej inicjatywy towarzyszy hasło Roku Jubileuszowego: „Pielgrzymi nadziei”.

Wikariusz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – os. Brzeszcze wskazał na niezbywalny charakter nadziei w życiu człowieka, na jej moc i znaczenie.

Kaznodzieja zaznaczył, że „nadzieja jest jedyną wartością, której nie można stracić – w przeciwieństwie do zdrowia, pieniędzy czy pracy – ponieważ jej utrata uniemożliwia podniesienie się z trudności”. Aby zilustrować specyficzny charakter chrześcijańskiej nadziei, odwołał się do rozbudowanej metafory górskiej wyprawy.

Wędrówka w góry symbolizowała duchową pielgrzymkę, ukazując kluczowe punkty odniesienia dla nadziei. „Podobnie jak każda górska wyprawa, nadzieja zaczyna się od pragnienia czegoś większego ponad codzienność” – zaznaczył kaznodzieja i przytoczył słowa papieża Franciszka: „nadzieja to odwaga, by marzyć o Bogu i iść za Jego światłem”. Odwołując się do Listu do Hebrajczyków dodał również, że „nadzieja stanowi kotwicę duszy, stabilizuje w trudnych chwilach”.

„Ostatecznym celem pielgrzymowania jest osiągnięcie szczytu, czyli spotkanie z Bogiem. To zrekompensuje każdy trud i ból” – wytłumaczył. Zakończył przesłaniem, że „źródłem mocy nadziei jest Jezus Chrystus, który sam przeszedł trudną drogę, zwyciężył i rozdał nadzieję wszystkim”.

Spotkanie przygotowała wspólnota formacyjno-ewangelizacyjna „Damaszek” z Żywca-Sporysza.

„Ewangelizacja Beskidów” odbywa się już od 12 lat w lipcu i sierpniu na różnych beskidzkich szczytach. Wierni z diecezji bielsko-żywieckiej i całej Polski spotykają się na Mszy św. sprawowanej w samo południe. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko umacnianie wiary, ale także pokazanie piękna stworzenia i obecności Boga w naturze.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.