20-lecie Bractwa Świętego Jakuba
26 lipca 2025 | 07:59 | bg | Kętrzyn Ⓒ Ⓟ
Fot. Bernard Wortelboer / UnsplashW Bazylice św. Jerzego w Kętrzynie, Bractwo Pielgrzymkowe Świętego Jakuba obchodziło 20-lecie działalności. Głównym zadaniem bractwa jest pielęgnowanie Szlaku Świętego Jakuba – głównie odcinka wiodącego od granicy Polski z Litwą do Olsztyna. – To bractwo przypomina nam o zachowaniu naszej tożsamości. Zwłaszcza na tych terenach, gdzie jest taka wymiana społeczeństwa – podkreślał abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński. Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym dla bractwa.
Bractwo Pielgrzymkowa świętego Jakuba liczy już dwie dekady. Jak podkreśla Józef Banaszuk, prezes bractwa, te dwie dekady to głównie popularyzowanie Szlaku Pielgrzymkowego Świętego Jakuba – To były dobre lata. Odwiedziliśmy Ojca Świętego, Jana Pawła II i przekazaliśmy do Santiago de Compostela, do miejsca spoczynku Św. Jakuba, figurkę naszego Patrona – podkreśla Józef Banaszuk.
Głównym zadaniem bractwa jest pielęgnowanie Szlaku Świętego Jakuba – głównie odcinka wiodącego od granicy Polski z Litwą do Olsztyna. To także popularyzowanie szlaku prowadzącego do Hiszpanii – do miasta Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób Świętego Jakuba Apostoła.
– Szlak absolutnie wyjątkowy. W ubiegłym roku prawie 500 tysięcy zarejestrowanych pielgrzymów, którzy dotarli do grobu św. Jakuba pieszo, rowerem, na wózku inwalidzkim. To miejsce przeżywa ogromny renesans. To droga spotkania z samym sobą, na której umiera stary człowiek, a rodzi się nowy – mówi dr Franciszek Mróz z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Uroczyste obchody dwudziestolecia bractwa rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego. – Św. Jakub to postać niezwykle ważna. To pierwsza osoba, która odpowiadała za pierwszą wspólnotę chrześcijan. Był też pierwszym męczennikiem z grona Apostołów – mówił w homilii metropolita warmiński abp Józef Górzyński.
Po wspólnej modlitwie, uczestnicy uroczystości przeszli do kętrzyńskiego zamku, gdzie zarząd bractwa wręczył osobom zaangażowanym w jego funkcjonowanie oraz osobom zaprzyjaźnionym z bractwem, złote i srebrne Muszle Jakubowe. – Jestem w tym bractwie od 15 lat. Bardzo lubimy pielgrzymować. Tworzymy dobrą wspólnotę. Dbamy o Szlak Pielgrzymkowy Św. Jakuba, w którym za każdym razem odkrywamy coś nowego – mówi Ewa Stępkowska.
Kętrzyńskie Bractwo Pielgrzymkowe Świętego Jakuba liczy 36 osób. Opiekują się one pielgrzymkowym szlakiem, tak zwanym Camino Polaco, który od granicy z Litwą do Olsztyna liczy nieco ponad 300 kilometrów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

