Wyruszyła jedna z największych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę
06 sierpnia 2025 | 16:45 | rm | radom Ⓒ Ⓟ
Fot. Piotr TumidajskiPo raz 47. wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Pielgrzymi nadziei”.
Pątnicy pielgrzymują w pięciu kolumnach – dwóch radomskich, opoczyńskiej, skarżyskiej i starachowickiej. W sumie idzie 37 grup. Msza święta na rozpoczęcie pielgrzymki była celebrowana na placu przy Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Liturgii przewodniczył bp Marek Solarczyk. Witając zgromadzonych powiedział, że pielgrzymka niesie w sobie wiele tajemnic i darów. – Tyle mamy doświadczeń, tyle mamy marzeń, wyzwań, tyle różnych sytuacji, w których chcemy trwać i chcemy przeżyć z nadzieją. Niech czas pielgrzymki będzie umocnieniem bliskości z Bogiem, która pomoże nam z nadzieją iść dalej przez życie – mówił ordynariusz radomski, który po raz 20. wybrał się z pielgrzymami do Częstochowy.
Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor pielgrzymki wyraził radość, że kolejny raz w pątniczy trud podejmuje wiele tysięcy wiernych. – Czuję dzisiaj wielką wdzięczność wobec świeckich i księży, którzy angażują się w przygotowanie i rozpoczęcie tego dzieła. Cieszę się, że na szlak pielgrzymi wróciła grupa nr 3 z Suchedniowa. Dlatego będzie nas więcej, niż w roku ubiegłym. Idziemy, aby doświadczyć wiary, dobrej pogody, oraz wspólnoty Kościoła wędrującego – powiedział ks. Bochniak.
Na Jasną Górę podążą a także ks. Grzegorz Kurp, wiceprowincjał i rzecznik warszawskiej prowincji pallotynów. Idzie w grupie 11, która jest jedną z większych w radomskiej pielgrzymce. – Do tej pory pielgrzymowałem z warszawską grupą 17. Pielgrzymka to niesamowite przeżycie, mocne doświadczenie wiary, wspólnoty, a przede wszystkim relacji, których tak bardzo nam brakuje, które są tylko wirtualne, sztuczne, udawane. Na pielgrzymce stają się prawdziwe, realne i tutaj można doświadczyć Boga w drugim człowieku – powiedział pallotyn.
W pielgrzymce udział bierze wiele młodych osób. Wśród nich Weronika z grupy nr 18 z Kozienic. – Pielgrzymka to modlitwa w drodze. W grupie o wiele łatwiej przeżywać swoją wiarę – wyznała pątniczka. W grupie idzie także Kacper. – Grupa rówieśników, których możemy tutaj spotkać, najbardziej napełnia nas wiarą – dodał pątnik.
Kard. Krajewski na Mszy w Casa Polonia: „Polska dla Polaków” znaczy, że nie ma miejsca dla Jezusa
Wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na Przeprośnej Górce. Przy sanktuarium św. Ojca Pio o 11.00 będzie sprawowane nabożeństwo dziękczynne za dar pielgrzymki. Wejście pierwszej grupy na wały jasnogórskie przewidziane jest o 15.00. Diecezjalna pielgrzymka zakończy się Mszą św. o 19.30.
Od 2023 r. dostępna jest aplikacja pielgrzyma, którą można bezpłatnie pobrać na telefon. Zawiera informacje o poszczególnych grupach i trasach, a także materiały formacyjne. Aplikację stworzono zarówno z myślą o pielgrzymach zdążających na Jasną Górę, jak również o pielgrzymach duchowych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na szlak.
W aplikacji znajdziemy liturgię słowa, modlitwy, rozważania różańcowe, które będą towarzyszyć pielgrzymom, teksty i nagrania konferencji ojców duchownych, które są wyznaczone na każdy dzień pielgrzymowania, i rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego, które też będą towarzyszyć pielgrzymom. Do tego w aplikacji mamy informacje o każdej grupie. Jest też trasa każdej z nich, dzięki aplikacji będzie można śledzić pozycję aktualną grupy w czasie pielgrzymki, więc łatwiej można ją namierzyć, odwiedzić pielgrzymów czy im towarzyszyć.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

