Od 20 lat w Krakowie msze św. za ludzi telewizji
12 sierpnia 2025 | 12:15 | jms | Kraków Ⓒ Ⓟ
Fot. Tim Mossholder / UnsplashOd 20 lat w uroczystość św. Klary, 11 sierpnia w kościele sióstr klarysek w Krakowie są celebrowane msze św. za ludzi telewizji. Decyzją papieża Piusa XII asyżanka została patronką tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w przygotowywaniu i przekazywaniu programów telewizyjnych.
W tym roku podczas uroczystej Eucharystii czytanie z liturgii słowa proklamowała red. Dominika Ćosić, na co dzień mieszkająca i pracująca w Brukseli, obecnie w wielojęzycznym telewizyjnym kanale informacyjnym Euronews.
Wybór średniowiecznej zakonnicy na patronkę telewizji związany był z historią opisaną przez biografa, brata Tomasza z Celano we „Wczesnych źródłach franciszkańskich”. Kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w Pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji – jakby na telebimie – zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka z Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy św., widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.
„Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański” – relacjonuje franciszkański biograf. „Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka” – przytacza wyznanie św. Klary zakonnik.
Msze św. za ludzi telewizji sprawowane są u sióstr klarysek w Krakowie od roku 2005. W Polsce zakon założony przez św. Franciszka i św. Klarę ma jeszcze klasztory w Miedniewicach, Sandomierzu, Sitańcu, Skaryszewie i Starym Sączu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

