Drukuj Powrót do artykułu

Bp Krzysztof Włodarczyk: Maryja jest wzorem konkretności

26 sierpnia 2025 | 17:30 | jm | Krościenko nad Dunajcem Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. KAI

– Maryja jest wzorem konkretności, czyli zatroskania i skutecznego działania, bez rozgłosu – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy św. w kaplicy Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, który uczestniczył w podsumowaniu Oaz Żywego Kościoła, zauważył m.in., że czas rekolekcji jest doświadczeniem przemiany serca dzięki łasce Bożej.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej była również okazją, by przypomnieć słowa Ojca Świętego Franciszka, wypowiedziane na Jasnej Górze 28 lipca 2016 roku. – Papież podkreślał, „że Pan nie utrzymuje dystansów, ale jest bliski i konkretny, jest między nami i troszczy się o nas, nie decydując za nas i nie zajmując się kwestiami władzy. Woli On bowiem pozwolić się ogarnąć przez to, co jest małe, w przeciwieństwie do człowieka, który dąży, by posiadać wciąż coś większego”. „Bóg zatem nas zbawia, stając się małym, bliskim i konkretnym” – cytował bp Krzysztof Włodarczyk, odnosząc trzy ostatnie słowa do Maryi. – Matka Boga, a pokazuje się jako Pokorna Służebnica. Warto pamiętać, że nasza wielkość nie zależy od zdolności, talentów, prestiżu, ale od wybrania przez Boga, który posyła – mówił delegat KEP ds. Ruchu Światło, porównując bliskość do spostrzegawczości, a konkretność do skutecznego działania.

Biskup Włodarczyk przypomniał zebranym w kaplicy kapłanom i świeckim reprezentującym różne diecezje w Polsce, by zawsze pamiętali o słowach, jakie wypowiadane są podczas podejmowania nowych zadań i posług w Ruchu Światło Życie. Brzmią one: „pragnę służyć”. – Czyli nie stoję w miejscu, ruszam i idę do przodu – zakończył biskup bydgoski.

Uczestnicy podsumowania oaz, które zaplanowano od 25 do 27 sierpnia, modlili się także przy grobie założyciela Ruchu Światło-Życie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Dziękuję jemu za to, że się nie poddawał, dzielnie realizował misję, przekazywał charyzmat, zaangażował tyle osób. Bez tego byśmy tutaj dzisiaj nie byli – powiedziała Agnieszka Zajączkowska z Diakonii Komunikowania Społecznego, która wraz moderatorem ks. Pawłem Rybką reprezentowała diecezję bydgoską.

– W tym roku w rekolekcjach dla dzieci i młodzieży uczestniczyło 180 osób. To znaczący wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Każda z tych osób została umocniona Duchem Świętym, doświadczyła działania żywego Jezusa – mówi ks. Paweł Rybka. – Podsumowując letni czas czuję sporą satysfakcję, myśląc o uczestnikach, animatorach – powiedziała Agnieszka Zajączkowska.

Celem Ruchu Światło-Życie jest formowanie dojrzałych oraz w pełni świadomych chrześcijan, którzy swoją wiarą i posługą będą ożywiać wspólnotę Kościoła. Każdy uczestnik ruchu po ewangelizacji prowadzącej do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa, a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę w Kościele i świecie. Ewangelizacja, katechumenat, diakonia to trzy etapy drogi na wszystkich poziomach formacji. Małe grupy, do których należą uczestnicy Ruchu Światło-Życie, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Początki historii ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954 roku. Twórcą Oazy, założycielem ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.