Drukuj Powrót do artykułu

Bp Piotrowski: trzeba się upomnieć o obywatelskie prawa do nauki wolnej od deprawującej ideologii

02 września 2025 | 18:48 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. PIOTR TRACZ/REPORTER

Dziś, kiedy Polska młodzież i dzieci rozpoczynają nowy rok szkolny, trzeba się upomnieć o ich obywatelskie prawa do nauki wolnej od deprawującej ideologii i o prawa do wiary, a tym samym do katechezy w szkole nie tylko na pierwszej i ostatniej lekcji – mówił bp Jan Piotrowski podczas Mszy św., nawiązując do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, ale i 86. rocznicy II wojny światowej.

Msza św. sprawowana była 1 września w bazylice katedralnej w Kielcach.

Bp Piotrowski w homilii przypomniał jedno z błogosławieństw Chrystusa „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój…” jako niecieszące się już powodzeniem, czego uczy historia w kontekście minionej 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Z tą datą rozpoczął się dramat Polaków i wielu innych narodów na świecie. Przez lata mordowano ludzi, burzono i palono wsie i miasta na wschodzie i zachodzie. A Polaków upokorzono licznymi obozami koncentracyjnymi – mówił. – Pozostała jednak nadzieja, która zapisana jest w ludzkim sercu, tak jak uczył papież Franciszek – zauważył.

– Są też tacy, którzy wykreślają ten czas z historii Polski, który nieludzką ideologią uczynił z Polski cmentarzysko XX wieku – zauważył biskup, podając także przykład rewolucji francuskiej, która stała się aktem pierwszego ludobójstwa w historii – jej ofiarą było 100 tysięcy katolików.

– Dzisiaj, kiedy Polska młodzież i dzieci rozpoczynają nowy rok szkolny, trzeba się upomnieć o ich obywatelskie prawa do nauki wolnej od deprawującej ideologii i do wiary, a tym samym do katechezy w szkole nie tylko na pierwszej i ostatniej lekcji – apelował biskup kielecki.

– Panie i panowie w Warszawie i w Brukseli, nikt z was nie ma prawa pogardzać ludzką godnością rodziców i ich dzieci, ponieważ ta nie jest uznaniowa i nie zależy od praw ustanowionych gdziekolwiek, ale wynika z faktu, że człowiek jest osobą – podkreślał bp Jan Piotrowski. Zauważył zarazem, że „barbarzyństwo ideologiczne zawsze ma tupet i dobrze się czuje tam, gdzie jest duchowy marazm, społeczny egoizm i troska o własne sprawy”.

Prosząc o modlitwę za środowiska szkolne, szczególnie za dzieci, bp Piotrowski powiedział: – Niech polskim dzieciom nikt nie zabrania tego, co jest ich należnym prawem, w myśl słów Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie…”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.