Drukuj Powrót do artykułu

Bp Ważny: wyrażamy wstyd i skruchę wobec przestępstw popełnionych przez duchownych

28 października 2025 | 12:10 | diecezja.sosnowiec.pl, lk | Sosnowiec Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. BP KEP

Kiedy media przywołują sprawy dotyczące przestępstw popełnionych przez duchownych, nie chcę odwracać wzroku od bolesnej prawdy ani umniejszać powagi tych wydarzeń. Nasze myśli i modlitwy kierują się ku osobom skrzywdzonym. Jako Kościół w Sosnowcu wyrażamy wstyd i skruchę – napisał bp Artur Ważny w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji sosnowieckiej odnośnie do postępowania wobec ks. Krystiana K. Biskup prosi wszystkich, którzy posiadają wiedzę o takich czynach, o zgłaszanie ich odpowiednim instytucjom.

Bp Artur Ważny wystosował swój komunikat w odpowiedzi na informacje dotyczące ponownie ks. Krystiana K. Według doniesień medialnych, ks. K. umówił się na spotkanie o charakterze seksualnym i został zatrzymany ze środkami odurzającymi. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Katowice Północ. Na księdzu ciążą już zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci 21-letniego mężczyzny. Do tego zdarzenia doszło w marcu ub. roku w domu duchownego. Biskup udzielił księdzu w liście do jego adwokata ponownego upomnienia i wydał nakaz poddania się terapii uzależnień.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

Kiedy media przywołują sprawy dotyczące przestępstw popełnionych przez duchownych nie chcę odwracać wzroku od bolesnej prawdy ani umniejszać powagi tych wydarzeń. Toczące się postępowania wobec duchownych oskarżonych o czyny wobec osób małoletnich są dla naszej diecezji bolesnym wezwaniem do prawdy i nawrócenia. Gdy w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej szczegółów, nasze myśli i modlitwy kierują się ku osobom skrzywdzonym. Wiemy, że te relacje mogą ponownie otwierać rany. Jako Kościół w Sosnowcu wyrażamy wstyd i skruchę.

Podtrzymujemy wolę pełnej współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Z determinacją dążymy do tego, by każdy przypadek wykorzystania był zgłaszany, sprawca ukarany, a poszkodowani otrzymali wszelkie potrzebne wsparcie i pomoc. Proszę wszystkich, którzy posiadają wiedzę o takich czynach, o zgłaszanie ich odpowiednim instytucjom, milczenie jest przyzwoleniem na krzywdę (więcej informacji: zgloskrzywde.pl).

Zachęcam wiernych do modlitwy za osoby zranione, za ich rodziny oraz o siłę dla naszej wspólnoty, abyśmy w prawdzie i determinacji kontynuowali dzieło oczyszczenia i odbudowy zaufania.

Drodzy Diecezjanie, niech nasza wiara będzie silniejsza niż zgorszenie, a nadzieja mocniejsza niż lęk.

Maryja wciąż przechodzi przez nasze parafie. Nie przyszła niczego zasłonić, lecz uleczyć. Nie siłą, ale pokorą. Uczmy się od Niej zaczynać od nowa.

Wasz biskup
+Artur

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.