Drukuj Powrót do artykułu

Monumentalne widowisko „Katedra” zwieńczy jubileusz 100-lecia Archidiecezji Katowickiej

26 listopada 2025 | 13:44 | Archidiecezja Katowicka, Spodek Katowice, lk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Sample fot. Mike Peel / Wikipedia

W katowickim Spodku odbędzie się dziś niezwykłe widowisko „Katedra”, przygotowane jako symboliczne zwieńczenie obchodów 100-lecia Archidiecezji Katowickiej. Spektakl, inspirowany architekturą i symboliką katowickiej katedry Chrystusa Króla, połączy muzykę, teatr, taniec, multimedia i światło w wielowymiarową opowieść o historii regionu, chrześcijańskich korzeniach oraz śląskiej tożsamości.

Na scenie wystąpi ponad 600 wykonawców – orkiestra symfoniczna, chóry, wokaliści, Balet Opery Śląskiej, zespoły taneczne i teatralne, a także osoby z różnych środowisk: rodziny, obcokrajowcy, osoby z niepełnosprawnościami i przedstawiciele licznych grup zawodowych. Twórcy podkreślają, że „Katedra” ma być wspólnym przeżyciem, w którym każdy znajdzie swoje miejsce.

Spektakl wykorzysta nowoczesne multimedia, projekcje zsynchronizowane z muzyką wykonywaną na żywo oraz monumentalną scenografię. W Spodku powstanie replika fasady i wnętrz katowickiej katedry w skali 1:2, stanowiąca punkt wyjścia do wizualno–muzycznej podróży przez najważniejsze momenty historii Śląska i lokalnego Kościoła.

Muzykę do widowiska skomponował Piotr Solorz, choreografię przygotował Alberto Pecetto, za reżyserię i dramaturgię odpowiada Mariusz Kozubek. Produkcję koordynuje Katolicka Fundacja „Młodzi dla Młodych”, kierowana przez ks. dr. Roberta Kaczmarka.

Widowisko odbędzie się w środę o godz. 18.30 w katowickim Spodku. Bilety można otrzymać w parafiach archidiecezji, w Wydziale Katechetycznym oraz nabywać na biletyna.pl.

Wydarzenie objęli patronatem honorowym m.in. metropolita katowicki abp Andrzej Przybylski, wojewoda śląski Marek Wójcik, marszałek województwa Wojciech Saługa oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.