Drukuj Powrót do artykułu

Rzym: Meloni odwiedziła nowe muzeum św. Jana Pawła II

23 grudnia 2025 | 04:00 | tom | Rzym Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. governo.it

Premier włoskiego rządu Giorgia Meloni odwiedziła w poniedziałek w Rzymie nowe muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II. „To muzeum jest skarbnicą wiary, duchowości i miłości” – napisała w księdze pamiątkowej Papieskiego Kolegium Polskiego, jak poinformowano na stronie internetowej włoskiego rządu. „Tutaj odciśnięte są „ślady” człowieka, który był jednocześnie zwyczajny i niezwykły, który dotknął mojego życia i któremu powierzyłam swoją drogę” – napisała polityk. „Będę pielęgnować wzruszenie podczas tej wizyty, jako namaszczenie dla duszy i balsam dla serca”.

Muzeum, znajdujące się w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie, zostało otwarte dla publiczności w poniedziałek. Powstało dzięki wsparciu włoskiego rządu w ramach Roku Świętego.

Gabinet i sypialnia w oryginalnym stanie

Karol Wojtyła/ św. Jan Paweł II (1920-2005) kilkakrotnie przebywał w Kolegium Polskim w Rzymie przed wyborem na papieża w 1978 roku. W ramach zwiedzania muzeum można obejrzeć gabinet, z którego ówczesny arcybiskup krakowski korzystał podczas swoich pobytów w Rzymie, a także sypialnię z oryginalnym wyposażeniem. Na wystawie znajdują się również odręczne dokumenty papieża, beatyfikowanego przez Benedykta XVI w 2011 roku i kanonizowanego przez Franciszka w 2014 roku.

Meloni podczas wizyty towarzyszyli m.in. sekretarz Rady Ministrów Alfredo Mantovano, kardynał Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II oraz arcybiskup Rino Fisichella, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, odpowiadającej za organizację Roku Świętego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.