Drukuj Powrót do artykułu

Kielce – kolejna kapliczka zniszczona w akcie wandalizmu

19 stycznia 2026 | 18:32 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Kolejny akt wandalizmu wobec małej architektury sakralnej odnotowano w Kielcach – zniszczono drewnianą kapliczkę maryjną przy ul. Sandomierskiej. Kapliczka została ścięta prawdopodobnie piłą mechaniczną lub siekierą. Jak informuje ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik kieleckiej Kurii,  proboszcz parafii bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach został zawiadomiony przez jednego z mieszkańców. Kapliczka jest zlokalizowana na pograniczu Domaszowic i Kielc. Sprawa jest w toku  – mówi KAI ks. Łukasz Zygmunt.

Kapliczka Matki Bożej stała w tym miejscu od lat 70 XX wieku, opiekowali się nią mieszkańcy, ale i Zieleń Miejska. Pracownicy ścinali wokół trawę, dostarczali kwiaty.

Jak informuje rzecznik Kurii, kapliczka stanęła w miejscu tragicznej śmieci syna znanych lekarzy, a wcześniej znajdował się tutaj krzyż, upamiętniający śmierć partyzanta z czasów II wojny światowej.

Z tego, co dało się zauważyć podczas wizji lokalnej, kapliczka została prawdopodobnie ścięta kilka dni temu i zabrana przez sprawców. Nie wiemy, gdzie się obecnie znajduje ani dokąd została wywieziona i w jakim celu – dodaje ks. Łukasz Zygmunt.

Dewastacja i kradzież kapliczki to kolejny akt profanacji przedmiotów kultu religijnego na terenie diecezji kieleckiej, do których doszło w ostatnich latach. Było to zniszczenie kilku kapliczek leśnych w obrębie rekreacyjnego Stadionu Leśnego, ale i zniszczenie figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej przy rondzie na Czerwonej Górze, dwa lata temu.

– Biskup Jan Piotrowski bardzo ubolewa z tego powodu i prosi o modlitwę za sprawców, a także o to, aby do takich sytuacji już nigdy nie doszło. Apeluję więc o poszanowanie wszystkich miejsc kultu religijnego, a szczególnie miejsc pamięci, i tej historycznej i tej prywatnej – dodaje ks. Łukasz Zygmunt.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.