List pasterski bp. Osiala na Wielki Post i katechezy radiowe dla wiernych
23 lutego 2026 | 12:16 | rw | Łowicz Ⓒ Ⓟ
Fot. Hubert Szczypek (KAI)W Środę Popielcową Wojciech Osial, ordynariusz diecezji łowickiej, skierował do kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych list pasterski na Wielki Post 2026 roku. Dokument został odczytany w parafiach w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Biskup przypomniał, że czas ten jest nie tylko okresem pokuty, ale drogą prawdy i osobistej przemiany. Zwrócił uwagę, iż „jest święty, surowy i ascetyczny, ale przede wszystkim prawdziwy”.
Ordynariusz zachęcił wiernych do refleksji nad własnym życiem, zwłaszcza nad grzechem i jego konsekwencjami. Podkreślił, że grzech „obiecuje więcej, a daje mniej”, wskazując jednocześnie na moc Bożej łaski, która przemienia człowieka.
W związku z rozpoczętym czasem pokuty biskup zapowiedział także cykl katechez tematycznych, przygotowanych jako pomoc w głębokim przeżyciu Wielkiego Postu. Emisja rozważań będzie odbywać się na antenie Radio Victoria Między Łodzią a Warszawą. Katechezy poświęcone będą siedmiu grzechom głównym jako drodze ku przemianie serca. Jak napisał biskup, „będą próbą połączenia światła wiary z mądrością ludzkiego doświadczenia”, a każda z nich ma stać się zaproszeniem do tygodniowej pracy duchowej.
Audycje będą nadawane w każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz w Wielki Piątek o godz. 10.30, z powtórkami o 17.30 i 23.00. Zostaną również udostępnione w mediach społecznościowych radia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

