Obchody 20. rocznicy powstania Rycerzy Kolumba w archidiecezji krakowskiej
28 lutego 2026 | 16:41 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Wydarzenie odbyło się w sobotę w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Składało się z gali rocznicowej oraz uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
Podczas gali rocznicowej podsumowano dotychczasową działalność organizacji w archidiecezji krakowskiej, przeprowadzono panel dyskusyjny pod hasłem „Skromność i odwaga” oraz przedstawiono plany Rycerzy Kolumba na przyszłość.
– Po pierwszych dwóch ceremoniach przyjęcia, których 20. rocznicę obchodziliśmy pod koniec stycznia, mieliśmy w Polsce 34 rycerzy. Dziś w naszej archidiecezji jest już 603 rycerzy Kolumba, którzy realizują misję i charyzmat ks. McGivneya w aż 13 radach – jedna z nich jest pierwszą i jedyną w Polsce radą uniwersytecką, czyli działającą nie przy parafii lub sanktuarium, ale przy szkole wyższej – opisał podczas spotkania Tomasz Adamski.
Zaznaczył też wyraźnie, że Rycerze Kolumba nie istnieją tylko po to, by zwiększać swoje szeregi i zapraszać kolejnych mężczyzn na drogę braterstwa. – Istnieją po to, by na tej drodze braterstwa zmieniać na lepsze świat wokół siebie, służąc Kościołowi i potrzebującym – wskazał T. Adamski, przypominając jednocześnie, że członkowie organizacji wspomagali Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, organizowali w archidiecezji wiele peregrynacji, przeprowadzili wiele akcji charytatywnych czy wspomagali cierpiących na wojnie na Ukrainie lub uchodźców z tego państwa.
Do świętujących skierował słowa Carl Anderson, były Najwyższy Rycerz organizacji. – Wasza braterska jedność umacnia ducha solidarności, który sięga poza poszczególne rady i parafie. Więzi, jakie zawieracie, umacniają nie tylko Was, ale też cały Kościół i społeczeństwo. W czasach coraz powszechniejszej izolacji i podziałów, Wasze świadectwo braterstwa służy jako potężny przykład autentycznej katolickiej wspólnotowości – podkreślił w swoim liście.
Do zebranych zwrócił się również Delegat Stanowy, Tomasz Wawrzkowicz. – Ten jubileusz to czas dziękczynienia Bogu Wszechmogącemu za drogę, którą pozwolił nam przejść, za ludzi, których na niej postawił i za owoce, jakie często po cichu wydała nasza służba Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i naszym rodzinom – ocenił. Na koniec gali Delegaci Rejonowi i Wielcy Rycerzy wszystkich rad archidiecezji krakowskiej otrzymali pamiątkowy wizerunek Jezusa Miłosiernego.
Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. – Przynosimy dziś tutaj nasze krzyże – zmagań o siebie i ludzi nam bliskich. Naucz nas Panie przestrzegać dróg Twoich, abyś zawsze byli przy Tobie. To od nas zależy czy powierzymy się Tobie w wierze, nadziei i miłości – powiedział w homilii do zebranych hierarcha, który jest Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


