Biblijna historia na nowo – animowany „David” z gwiazdorską obsadą dubbingu
18 marca 2026 | 13:48 | Galapagos Films, rl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Fot. mat. dystrybutoraJuż 27 marca do polskich kin wejdzie animowany film „David”, który opowiada jedną z najbardziej znanych historii biblijnych – o młodym pasterzu, który stanął do walki z Goliatem. W polskiej wersji językowej głosów bohaterom użyczyli m.in. Marcin Januszkiewicz, Kuba Szyperski, Marcin Kwaśny i Olga Szomańska. Produkcja studia Angel Studios, dystrybuowana w Polsce przez Galapagos Films, łączy opowieść biblijną z nowoczesną animacją i muzyką.
Film „David” przedstawia historię króla Dawida – jednego z najbardziej znanych bohaterów biblijnych. Twórcy prowadzą widza przez jego młodość spędzoną na pasterskich wzgórzach, dramatyczne starcie z Goliatem, aż po wydarzenia, które otwierają mu drogę do królewskiej władzy. Choć opowieść znana jest od tysięcy lat, twórcy starają się pokazać ją w sposób świeży i zrozumiały dla współczesnego widza.
Za reżyserię filmu odpowiadają Phil Cunningham i Brent Dawes, a muzykę skomponował Joseph Trapanese – twórca ścieżek dźwiękowych do wielu hollywoodzkich produkcji. W filmie wykorzystano nowoczesne techniki animacyjne, dzięki którym świat starożytnego Izraela przedstawiony jest w dynamiczny i symboliczny sposób.
„David” to jedna z najbardziej ambitnych produkcji w dorobku studia Angel Studios, znanego z takich tytułów jak serial „The Chosen” czy film „Sound of Freedom”. Produkcja powstała we współpracy z wytwórniami 2521 Entertainment, Slingshot Productions i Sunrise Animation Studios.
Jak podkreślają twórcy, film nie jest jedynie animowaną rekonstrukcją znanej historii biblijnej. Ma on także zachęcić widzów do refleksji nad własnym życiem. Opowieść o Dawidzie ukazuje bowiem dojrzewanie, podejmowanie trudnych decyzji, odpowiedzialność i odwagę, by stanąć naprzeciw własnym lękom. W tym sensie historia młodego pasterza staje się opowieścią uniwersalną – przypominającą, że każdy człowiek ma w życiu swojego „Goliata”.
W polskiej wersji językowej usłyszymy wielu znanych aktorów. Starszemu Dawidowi głosu użyczył Marcin Januszkiewicz, znany m.in. z seriali „Warszawianka”, „Rojst. Millenium” czy „Nieobecni”. W młodego bohatera wcielił się Kuba Szyperski – zwycięzca programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. W obsadzie dubbingu znaleźli się także m.in. Grzegorz Pawlak, Otar Saralidze, Adam Cywka, Cezary Morawski czy Jakub Kamieński.
Reżyserką polskiego dubbingu jest Elżbieta Mikuś, która podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów filmu są piosenki. „Bardzo zależało mi na tym, by nie rozdzielać ról na mówione i śpiewane, bo muzyka jest integralną częścią tej historii. Musieliśmy znaleźć aktorów, którzy nie tylko dobrze grają, ale także znakomicie śpiewają i potrafią oddać emocje bohatera” – wyjaśnia.
Sam Marcin Januszkiewicz podkreśla, że siłą filmu jest sposób opowiadania biblijnej historii: atrakcyjny, wzruszający i momentami pełen humoru. Jego zdaniem opowieść o Dawidzie jest historią, którą warto opowiadać kolejnym pokoleniom – ponieważ mówi o odwadze, wierze i odpowiedzialności.
Podobnie uważa Marcin Kwaśny, który w filmie użyczył głosu Eliabowi, najstarszemu bratu Dawida. Aktor podkreśla, że przesłanie tej historii pozostaje niezwykle aktualne: pokazuje, że prawdziwa odwaga nie zawsze polega na sile fizycznej, lecz na zaufaniu Bogu i wierności własnym wartościom.
Film „David” trafi do kin w całej Polsce 27 marca. Za jego dystrybucję odpowiada Galapagos Films – firma, która jest także wyłącznym przedstawicielem studia Angel Studios w Polsce.
Twórcy filmu podkreślają, że David został pomyślany jako propozycja dla całych rodzin. Dynamiczna animacja, piosenki i humor sprawiają, że najmłodsi widzowie z łatwością wciągają się w opowieść o młodym pasterzu, który staje naprzeciw potężnego Goliata. Jednocześnie historia niesie przesłanie bliskie także dorosłym – mówi o odwadze, wierze i odpowiedzialności za własne wybory. Dzięki temu wspólny seans może stać się nie tylko rozrywką, ale także okazją do rodzinnej rozmowy o wartościach i o tym, jak radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia.
Angel Studios – amerykańskie studio filmowe i dystrybutor znany z produkcji opartych na silnych emocjach i uniwersalnych wartościach. Ma na swoim koncie międzynarodowe sukcesy, m.in. The Chosen oraz Sound of Freedom, które zdobyły szerokie uznanie widzów. Angel Studios koncentruje się na tworzeniu i promowaniu wartościowych filmów oraz seriali, które poruszają i inspirują. Wyłącznym przedstawicielem studia w Polsce jest Galapagos Films.
Galapagos Films to polski dystrybutor filmowy, wprowadzający na rynek kinowy, do telewizji oraz na VOD szeroką gamę produkcji – od polskich i światowych hitów po ambitne kino autorskie. Firma współpracuje z wiodącymi studiami i producentami, zapewniając kompleksową dystrybucję oraz skuteczne kampanie promocyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

