1200 osób na spotkaniu dla małżeństw pt. „Inspirator Małżeński” we Wrocławiu
28 marca 2026 | 14:29 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
For. Maciej RajfurTrzecia edycja „Inspiratora małżeńskiego” przyciągnęła kilkaset małżeństw z Dolnego Śląska i nie tylko. Do zebranych w kościele pw. NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu mówili o. Adam Szustak OP, Maja i Krzysztof Sowińscy oraz Monika i Marcin Krąglakowie.
Wydarzenie, skierowane do małżeństw, koncentrowało się w tym roku wokół tematu hojności jako postawy kształtującej relacje i życie duchowe. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem dominikanina o. Adama Szustaka. W homilii podkreślał, że istota hojności wykracza poza zasadę wzajemności.
– To nie chodzi o to, że ktoś sobie na coś zasłużył i coś dostanie. Wtedy zachodzi zwykła sprawiedliwość. Hojność polega na tym, że nie patrzymy na zasługi – mówił kaznodzieja.
Zaznaczył również, że Boże obdarowanie nie jest uzależnione od ludzkiej doskonałości: – Jak mówi Pismo Święte: „On nas zbawił, kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami”.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że autentyczna hojność nie szuka uznania ani wdzięczności. – „Hojność nie patrzy, czy ktoś doceni, czy podziękuje. Hojność to znaczy po prostu dawać – podsumował o. Szustak.
Po liturgii uczestnicy wysłuchali konferencji Mai i Krzysztofa Sowińskich, którzy mówili o praktycznym wymiarze hojności w codziennym życiu małżeńskim. Swoim doświadczeniem podzielili się także Monika i Marcin Krąglakowie, wskazując na znaczenie wierności, decyzji i otwartości na łaskę w budowaniu relacji.
– Dla mnie i dla męża to czas formowania serca. Bardzo potrzebny. Na co dzień jesteśmy blisko Boga, regularnie uczęszczamy na Mszę świętą, ale nauczanie skierowane typowo dla małżeństw nie jest często spotykane. Dlatego byliśmy na „Inspiratorze” przed rokiem i udało się także w tym roku. Jednocześnie cieszymy się, że jest tyle małżeństw chętnych żyć po chrześcijańsku. Kościół pękał w szwach – opowiada Anna Wróblewska z Wrocławia.
„Inspirator Małżeński”, zainicjowany w 2023 roku przez Magdalenę i Tomasza Trenków, ma na celu wspieranie małżeństw w pogłębianiu więzi oraz życia duchowego w oparciu o wartości chrześcijańskie. Przed rokiem w całodziennym wydarzeniu wzięło udział 600 osób. W tym roku już dwa razy więcej. Rosnąca frekwencja pokazuje, że inicjatywa odpowiada na realne potrzeby współczesnych małżonków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

