Drukuj Powrót do artykułu

Bp Osial: to moment, w którym Kościół objawia się jako wspólnota

03 kwietnia 2026 | 15:28 | diecezja.lowicz.pl, ar | Łowicz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Krzysztof Zwoliński

„Ta liturgia nie jest jedną z wielu. To moment, w którym Kościół objawia się jako wspólnota. Biskup i kapłani razem – nie obok siebie, nie przypadkowo, ale razem” – powiedział bp Wojciech Osial podczas Mszy Krzyżma Świętego w katedrze łowickiej. Eucharystia sprawowana była w Wielki Czwartek przed południem z udziałem duchowieństwa i wiernych diecezji.

Mszy św. przewodniczył biskup łowicki Wojciech Osial. W liturgii uczestniczyli m.in. biskup senior Andrzej Dziuba, kapłani z całej diecezji, alumni seminarium duchownego, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego oraz ministranci, lektorzy i nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Na początku liturgii bp Osial poprosił o modlitwę za kapłanów chorych, obchodzących jubileusze, najmłodszych stażem oraz tych, którzy przeżywają trudności w kapłaństwie.

W homilii biskup podziękował za wspólną modlitwę i obecność prezbiterów, podkreślając znaczenie jedności Kościoła. Zwrócił uwagę na potrzebę odnowienia dążenia do świętości, stawiając pytania o jego osłabienie we współczesnym życiu kapłańskim. Jak zaznaczył, powrót do świętości jest dziś szczególnie istotnym zadaniem.

Bp Osial zachęcił kapłanów do powracania do początków swojego powołania i przypominania sobie ideałów, które towarzyszyły im w chwili święceń. Nawiązał także do trwającego synodu diecezjalnego, podkreślając znaczenie zaangażowania duchowieństwa w jego przebieg. „Kościół w naszej diecezji nie zmieni się bez was. Nie zmieni się bez waszego głosu, bez waszego zaangażowania, waszej obecności” – mówił.

Po homilii kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Podczas liturgii pobłogosławiono olej chorych, a po Komunii św. dokonano błogosławieństwa oleju katechumenów i konsekracji krzyżma. Swoje przyrzeczenia odnowili także ministranci i lektorzy, a zgromadzeni odmówili modlitwę za synod.

Na zakończenie bp Osial podziękował uczestnikom za wspólną modlitwę oraz osobom, które pomogły ministrantom i lektorom w dotarciu na uroczystość. Liturgia zakończyła się błogosławieństwem.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.