„Każdy jest powołany do bycia we wspólnocie” – bp Oder w Lublińcu
23 kwietnia 2026 | 12:01 | Gość Gliwicki | Gliwice Ⓒ Ⓟ
„Każdy jest powołany do bycia we wspólnocie ludu Bożego, że Kościół to wspólnota, którą wszyscy tworzymy i wszyscy w różny sposób jesteśmy za nią odpowiedzialni” – przypomniał bp Sławomir Oder podczas Mszy św. w Lublińcu, inaugurującej kolejne spotkanie Forum Świeckich. Biskup zachęcał także do porzucenia lęku i odważnego zaangażowania w życie Kościoła.
Spotkanie odbyło się 18 kwietnia i zgromadziło przedstawicieli dwóch dekanatów: lublinieckiego i toszeckiego. Wzięli w nim udział liderzy świeccy oraz duszpasterze, którzy uczestniczą w trwającym w diecezji gliwickiej cyklu międzydekanalnych spotkań.
Mszy św. w kościele św. Mikołaja przewodniczył bp Sławomir Oder, inicjator Forum Świeckich. W homilii podkreślił znaczenie wspólnotowego wymiaru Kościoła oraz odpowiedzialności każdego wierzącego za jego kształt. Zachęcał również do przełamywania obaw i aktywnego podejmowania działań na rzecz wspólnoty.
Druga część spotkania miała charakter roboczy. Przedstawiciele wspólnot i ruchów działających w obu dekanatach prezentowali swoje charyzmaty oraz formy zaangażowania. Była to okazja do wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń.
Forum Świeckich to inicjatywa realizowana w diecezji gliwickiej od ubiegłego roku. Spotkania odbywają się w różnych dekanatach i mają na celu integrację środowisk świeckich oraz pogłębienie ich współpracy z duszpasterzami.
Kolejne, a zarazem ostatnie spotkanie w ramach tego cyklu zaplanowano na 6 czerwca w parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach. Wezmą w nim udział przedstawiciele dekanatów Łabędy i Pyskowice. Zwieńczeniem Forum będzie czerwcowa pielgrzymka rodzin do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.
Najbliższym wydarzeniem skierowanym do uczestników forum oraz osób zaangażowanych w pracę z młodzieżą będzie Forum Młodych, które odbędzie się 9 maja i zostanie połączone z uroczystością święceń diakonatu w katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


