Drukuj Powrót do artykułu

Uganda przesuwa obchody Dnia Męczenników, przyczyną obawy przed wirusem Ebola

22 maja 2026 | 16:15 | Christopher Kisekka, Artur Hanula, Vatican News PL | Kampala Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Vatican Media

Zapadła decyzja o przesunięciu dorocznych obchodów Dnia Męczenników ugandyjskich, zaplanowanych na 3 czerwca. Przyczyną są obawy związane z epidemią wirusa Ebola we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, z którą Uganda sąsiaduje.

Prezydent Yoweri Kaguta Museveni ogłosił to po konsultacjach z krajową grupą zadaniową ds. walki z epidemią oraz przywódcami religijnymi.

Pielgrzymi wracają do domów

Obchody zostały przełożone na późniejszy termin, który zostanie podany do wiadomości. Jak podkreślił prezydent, decyzja ta musiała zostać podjęta, ponieważ Uganda co roku przyjmuje tysiące pielgrzymów ze wschodniej części Konga, gdzie obecnie trwa epidemia wirusa Ebola. „Aby chronić życie wszystkich, konieczne jest przełożenie tego ważnego wydarzenia” – zaznaczył prezydent.

Museveni wezwał pielgrzymów, którzy są już w drodze, do powrotu do domów, i zachęcił do przestrzegania wszystkich środków ostrożności, zgłaszania wszelkich przypadków zachorowań oraz niezwłocznego zgłaszania się do lekarza. „Przepraszamy za wszelkie niedogodności, ale ochrona życia musi być na pierwszym miejscu” – dodał.

Służba zdrowia przeprowadza badania pielgrzymów

Znaczna liczba pielgrzymów pieszych z diecezji katolickiej Butembo-Beni we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, regionu dotkniętego obecną epidemią wirusa Ebola, przekroczyła 15 maja granicę z Ugandą. Zostali oni powitani przez biskupa z diecezji Kasese. Władze sanitarne przeprowadziły badania przesiewowe, a dalsza podróż została wstrzymana.

Dziedzictwo męczenników

Męczennicy z Ugandy: 22 katolików i 23 nawróconych anglikanów, zostali straceni w latach 1885–1887 z rozkazu władcy Bugandy Mwangi II za odmowę wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej.

W 1920 r. papież Benedykt XV ogłosił 22 męczenników katolickich błogosławionymi. 18 października 1964 r. papież św. Paweł VI kanonizował ich podczas historycznej uroczystości w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Dzień Męczenników Ugandy to jedno z największych corocznych zgromadzeń chrześcijańskich na kontynencie afrykańskim, przyciągające od kilkuset tysięcy do kilku milionów pielgrzymów i gości z Ugandy, całej Afryki Wschodniej i Środkowej oraz spoza niej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.