Częstochowa: historycy i archiwiści będą rozmawiać o archiwach zakonnych
25 maja 2026 | 08:00 | dziar | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Historycy, archiwiści oraz przedstawiciele zgromadzeń zakonnych z Polski i zagranicy spotkają się 2 i 3 czerwca na Jasnej Górze podczas 54. Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Zakonnych. Tematem wydarzenia będą archiwa zakonne i ich znaczenie dla zachowania pamięci historycznej Kościoła oraz lokalnych społeczności.
Konferencja poświęcona będzie archiwom zakonnym, w których przechowywane są rękopisy, kroniki, listy czy księgi profesji zakonnych dokumentujące działalność wspólnot zakonnych na przestrzeni wieków. Organizatorzy podkreślają, że wiele z tych materiałów pozostaje nadal mało znanych badaczom i miłośnikom historii.
Organizatorem wydarzenia jest Komisja Historyczna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Współorganizatorami są także Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL oraz Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych.
– Archiwa zakonne są żywą pamięcią Kościoła. Przechowują historię nie tylko wspólnot zakonnych, ich działalności edukacyjnej, charytatywnej i patriotycznej, ale również lokalnych społeczności – powiedziała s. dr Jadwiga Monika Kupczewska, organizatorka konferencji.
Jak zaznaczają organizatorzy, archiwa zakonne zawierają cenne i różnorodne zbiory będące świadectwem działalności zakonów oraz ich losów na przestrzeni dziejów. Dokumentacja ta ukazuje również wpływ wspólnot zakonnych na życie społeczne i religijne.
W programie konferencji znajdą się wystąpienia poświęcone archiwom zakonów żeńskich i męskich, a także dokumentacji przechowywanej obecnie w archiwach diecezjalnych, państwowych i zagranicznych. Osobny blok zostanie poświęcony pracy sióstr zakonnych zaangażowanych w działalność archiwalną.
Referaty dotyczyć będą również losów zakonnych archiwaliów podczas wojen, kasat klasztorów oraz prześladowań w okresie komunistycznym. Organizatorzy podkreślają, że współcześnie coraz większego znaczenia nabierają działania związane z ochroną i dokumentowaniem dziedzictwa kościelnego.
– Chcemy pokazać, że troska o dziedzictwo archiwalne jest dziś ważnym elementem odpowiedzialności za pamięć historyczną Kościoła i narodu. Coraz częściej archiwa zakonne stają się także przestrzenią współpracy naukowców, historyków i samych wspólnot zakonnych – podkreśliła s. Jadwiga Monika Kupczewska.
Przykładem takiej współpracy jest projekt „Atlas klasztorów od X do XXI wieku”, realizowany w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji będzie także wizyta studyjna w bibliotece jasnogórskiej, gdzie przechowywane są jedne z najcenniejszych zbiorów kościelnych w Polsce.
Program konferencji oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia: wiki.kul.pl/lhdb/KHZ26
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


