Drukuj Powrót do artykułu

Wąchock: z Krakowa wróciły szczątki zakonników i osób świeckich

30 maja 2026 | 15:43 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Do opactwa cysterskiego w Wąchocku wróciły ludzie szczątki. Przez dziesięciolecia przebywały one w Krakowie. Opat klasztoru o. Eugeniusz Augustyn wyjaśnił, że szczątki zostały wykopane w czasie badań archeologicznych, które były prowadzone od 50-tych do 70-tych ubiegłego wieku. Trafiły one do ówczesnego Zakładu Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkielety poddane zostały kompleksowym badaniom antropologicznym, pobrane zostały również próbki do ewentualnych, bardziej specjalistycznych badań izotopowych i genetycznych.

W planach mamy ponowny ich pochówek. Ale zanim to nastąpi, jesienią odbędzie się sympozjum naukowe, w trakcie którego zostaną przedstawione wyniki dotychczasowych badań archeologicznych i antropologicznych prowadzonych na terenie klasztoru – powiedział o. Augustyn.

Dodał, że przekazanie szczątków stanowi ważny moment, zarówno dla wspólnoty opactwa, jak i dla wszystkich osób zaangażowanych w badania nad jego dziejami. – Jest to także wyraz szacunku wobec osób pochowanych niegdyś na terenie opactwa – podkreślił cysters z Wąchocka.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.