Szaradowo: Pierwsza Komunia Święta w jubileuszowym roku parafii
07 czerwca 2026 | 18:22 | jm | Szaradowo Ⓒ Ⓟ
„Eucharystia daje życie” – powtarzali za bp. Krzysztofem Włodarczykiem uczestnicy uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafii św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie. Mszy św. przewodniczył biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Wydarzenie wpisało się w obchody 600-lecia istnienia parafii.
Dzieci klas trzecich po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą w parafii św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie. Liturgię rozpoczęło błogosławieństwo udzielone dzieciom przez rodziców. Wcześniej dzieci przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania, a podczas Mszy św. odnowiły przyrzeczenia chrzcielne.
W homilii bp Krzysztof Włodarczyk zwrócił uwagę na centralne miejsce Eucharystii w życiu chrześcijanina. Nawiązując do historii kapłana, który przez całe życie przechowywał kawałek chleba otrzymany od ubogiej matki jako znak jej miłości, wskazał, że Chrystus pozostawił ludziom znacznie więcej niż symbol pamięci. „Pan Bóg nie tylko zostawił nam chleb, ale On sam siebie zostawił w chlebie” – powiedział.
Biskup bydgoski podkreślił, że Komunia Święta jest rzeczywistym spotkaniem z Jezusem Chrystusem. „Spożywamy Jezusa, jemy Go całego, z Jego bóstwem, człowieczeństwem i wszystkim, czego dla nas dokonał” – wyjaśniał.
Duchowny zachęcał do odkrywania Eucharystii jako niewyczerpanego źródła Bożej miłości. Odnosząc się do opinii, że Msza św. za każdym razem wygląda podobnie, zauważył, że jej niezmienność jest znakiem stałej obecności Boga. „Ciągle ta sama miłość Boga do nas przychodzi na ołtarz i daje nam siebie jako pokarm” – mówił.
Bp Włodarczyk przypomniał, że wierni nie są jedynie obserwatorami liturgii, lecz uczestnikami uczty przygotowanej przez Chrystusa. „Jezus zaprasza: bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie” – podkreślił, zachęcając do świadomego i regularnego uczestnictwa w Eucharystii.
Biskup zwrócił także uwagę na potrzebę wiary w realną obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Przyznał, że sam podczas każdej Eucharystii modli się o jej pomnożenie. „Panie, przymnóż mi wiary, że Ty tu naprawdę jesteś. Tu dzieje się cud na naszych oczach” – powiedział.
Nawiązując do niedawnej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przypomniał, że Eucharystia pozostaje największym skarbem Kościoła. „To jest najcenniejszy dar, jaki mamy” – zaznaczył.
Na zakończenie bp Włodarczyk zachęcił dzieci, by przez całe życie pielęgnowały pragnienie spotkania z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Zaprosił także wiernych do modlitwy o nowe powołania kapłańskie. Podsumowaniem homilii były słowa: „Eucharystia daje życie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


