„Światło w ciemności” – blisko 700 uczniów z diecezji bydgoskiej odkrywało życie bł. Matki Róży Czackiej
24 czerwca 2026 | 14:37 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Fot. Marcin Jarzembowski / Biuro Prasowe Diecezji BydgoskiejBlisko 700 uczniów z diecezji bydgoskiej uczestniczyło w projekcie katechetyczno-edukacyjnym „Światło w ciemności”, którego bohaterką była bł. Matka Elżbieta Róża Czacka – patronka roku 2026. Zadanie realizowane od stycznia do czerwca, zostało objęte honorowym patronatem biskupa Krzysztofa Włodarczyka oraz kurator Grażyny Dziedzic.
W przedsięwzięciu uczestniczyły: Szkoła Podstawowa nr 18 w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nakle nad Notecią oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy. Choć projekt realizowano jedynie w trzech placówkach, objął on swoim zasięgiem blisko 700 uczniów, którzy przez kilka miesięcy poznawali życie i dzieło bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej oraz świat osób niewidomych.
Projekt był odpowiedzią na ustanowienie błogosławionej patronką roku 2026. Jego celem było nie tylko przybliżenie młodym ludziom jej niezwykłej biografii, ale także uwrażliwienie na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku oraz ukazanie chrześcijańskiej postawy służby drugiemu człowiekowi.
W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w lekcjach, warsztatach i zajęciach poświęconych życiu błogosławionej, poznawali codzienność niewidomych, przygotowywali prace plastyczne, sensoryczne i multimedialne, tworzyli rozważania, angażowali się w wydarzenia wielkopostne. Ważnym elementem były również dwa konkursy: plastyczny „Biblia, którą można dotknąć” oraz recytatorski „Pan moim światłem”.
Szczególnym wydarzeniem był wielkopostny „Koncert w ciemności”, który odbył się w parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią. Wystąpiła podczas niego niewidoma organistka i wokalistka Maria Ruszecka. Uczestnicy projektu odwiedzili również Laski – miejsce nierozerwalnie związane z życiem i działalnością bł. Matki Róży Czackiej oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. – Największą wartością przedsięwzięcia okazało się nie tylko zdobywanie wiedzy o patronce roku 2026, ale przede wszystkim budowanie wśród młodych ludzi postawy wrażliwości, szacunku i otwartości na drugiego człowieka – podkreślali organizatorzy.
Podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy było wręczenie szkołom certyfikatów „Szkoła Przyjazna Światłu”, a nauczycielom certyfikatów potwierdzających udział w projekcie. – Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie ze światem osób niewidomych i ważna lekcja pokazująca, że prawdziwie widzieć można przede wszystkim sercem – mówili uczestnicy projektu.
Na zakończenie organizatorzy złożyli podziękowania biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi oraz kurator Grażynie Dziedzic za objęcie przedsięwzięcia patronatem honorowym. Wyrazy wdzięczności skierowano również do Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – prezes Teresy Misiewicz, ks. dr. Pawła Hoppe, jak i nauczycieli realizujących projekt: Katarzyny Dobosz – autorki i koordynatorki przedsięwzięcia, Izabeli Cedro-Ciborskiej ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Bydgoszczy oraz Beaty Zajkiewicz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy.
Choć projekt dobiegł końca, jego przesłanie pozostaje aktualne. – Nawet w ciemności można odnaleźć światło, a człowiek najpełniej widzi wtedy, gdy patrzy sercem – podsumowali organizatorzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

