Muzyka baroku zainaugurowała Bydgoski Festiwal Dźwięku
28 czerwca 2026 | 13:59 | Ks. Łukasz Kucharski, jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Fot. Wiesław Kajdasz / diecezja.bydgoszcz.plLicznie zgromadzona publiczność wypełniła aulę Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, gdzie koncert inauguracyjny otworzył pierwszą edycję Bydgoskiego Festiwalu Dźwięku. Wydarzenie zainaugurowało nowe przedsięwzięcie kulturalne na mapie Bydgoszczy, a jednocześnie stało się okazją do uczczenia zbliżającej się rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego – patrona Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo” i duchowego patrona festiwalu.
Wieczór otworzył dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej ks. Łukasz Kucharski, podkreślając, że marzeniem instytutu było stworzenie miejsca, w którym muzyka najwyższej próby będzie dostępna dla wszystkich bydgoszczan. – Dzisiejszy wieczór jest pięknym potwierdzeniem, że to marzenie staje się rzeczywistością. Spotykamy się na inauguracji Bydgoskiego Festiwalu Dźwięku – przedsięwzięcia wyrastającego z bogatej tradycji bydgoskiego życia muzycznego oraz z idei Andrzeja Szwalbego, który uczył, że kultura jest dobrem wspólnym i powinna być dostępna dla każdego – mówił podczas inauguracji.
Gości wydarzenia powitali organizatorzy wraz z przedstawicielami władz diecezjalnych. W koncercie uczestniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, przedstawiciele instytucji kultury, środowisk muzycznych oraz mieszkańcy miasta.
Kard. Koovakad: wizyty papieży w meczetach i synagogach nie oznaczają relatywizmu religijnego
Inauguracyjny koncert poświęcony został muzyce baroku. Publiczność usłyszała utwory Dietricha Buxtehudego, Georga Friedricha Händla oraz Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu dr. Marka Przywartego – organisty, klawesynisty, pedagoga Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz założyciela Orkiestry Musica Antiqua im. Andrzeja Szwalbego.
Artyście towarzyszył zespół muzyki dawnej Ensemble Inégalité, tworzony przez muzyków specjalizujących się w historycznym wykonawstwie.
Bydgoski Festiwal Dźwięku stanowi rozwinięcie wieloletniej tradycji Letnich Koncertów Organowych w Katedrze św. Marcina i św. Mikołaja. Nowa formuła zakłada organizację wydarzeń przez cały rok oraz współpracę najważniejszych bydgoskich środowisk muzycznych z artystami z całej Polski.
Jak podkreśla kierownik artystyczny festiwalu, a zarazem prezes Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo”, Paweł Pawłowicz, celem przedsięwzięcia jest stworzenie trwałej, ogólnodostępnej oferty kulturalnej dla mieszkańców Bydgoszczy. Ideą festiwalu jest współpraca uznanych artystów, przedstawicieli bydgoskiego środowiska muzycznego oraz wybitnych instrumentalistów i twórców z całej Polski.
– Festiwal obejmie również wydarzenia już silnie zakorzenione w kalendarzu kulturalnym Bydgoszczy, takie jak „Zaduszki w Antonim” oraz Koncert Zaduszkowy w kościele Świętego Krzyża. Wszystkie koncerty pozostaną bezpłatne i otwarte dla mieszkańców. Myślą przewodnią festiwalu pozostaje idea Andrzeja Szwalbego – rozumienie kultury jako dobra wspólnego, budowanie silnej tożsamości muzycznej Bydgoszczy oraz integrowanie środowisk artystycznych wokół ambitnych i długofalowych przedsięwzięć – powiedział Paweł Pawłowicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

