„Depaul Ukraina” otworzyła ośrodek pomocy dla osób bezdomnych w Kijowie
11 lipca 2026 | 15:41 | rkc.org.ua, tom | Kijów Ⓒ Ⓟ
Fot. Vatican MediaW Kijowie otwarto i poświęcono 10 lipca siedzibę fundacji charytatywnej „Depaul Ukraina”, która stanie się miejscem wsparcia dla osób bezdomnych oraz tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. W uroczystości wzięli udział nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej biskup Witalij Krywicki SDB, przedstawiciele Rodziny Wincentyńskiej, instytucji państwowych, organizacji międzynarodowych oraz darczyńców.
Witając zebranych dyrektor kijowskiego oddziału Fundacji „Depaul Ukraina” Krzysztof Kawa zaznaczył, że otwarcie tego domu było spełnieniem długoletniego marzenia fundacji. Jej dyrektorka Anna Skoryk, zwracając się do zgromadzonych, podziękowała Bogu za możliwość otwarcia domu oraz obrońcom, którzy bronią Ukrainy. Szczególne słowa wdzięczności skierowała do gości, którzy wzięli udział w uroczystości, a zwłaszcza do nuncjusza apostolskiego abp Kulbokasa, bp Krywickiego, kierowniczki ds. rozwoju i współpracy humanitarnej ambasady Irlandii w Ukrainie Imer Hughes, przełożonemu Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Ukrainie, o. Leonidowi Kukliszynowi CM i obecnym ojcom Zgromadzenia, dyrektorowi wykonawczemu „Caritas-Spes”, o. Wjaczesławowi Grynewiczowi i wszystkim zgromadzonym
Skoryk podkreśliła również, że fundacja należy do Rodziny Wincentyńskiej już od ponad 400 lat „Depaul International” szerzy na całym świecie charyzmę św. Wincentego a Paulo, której podstawą jest miłosierdzie i służba potrzebującym. W Ukrainie fundacja pomaga ludziom już od 20 lat, prowadząc działalność w Charkowie, Odessie i Kijowie.
Skoryk opowiedziała również o długiej i niełatwej drodze do nabycia domu dla osób bezdomnych w Kijowie. „W tym domu osoby bezdomne mogą przenocować, skorzystać z łazienki, pomocy socjalnej i psychologicznej, a także uzyskać pomoc w uzyskaniu dokumentów. Dla nas ważne jest, aby każdy człowiek mógł prowadzić godne życie” – zaznaczyła.
Szczególne podziękowano osobom i organizacjom, które wsparły finansowo zakup budynku m. in.: Sojuszowi Pomocy Bezdomnym, Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Konferencji bł. siostry Marty Wietskiej, Stowarzyszeniu Cudownego Medalika oraz siostrom ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego przekazano podziękowania papieżowi Leonowi XIV, który poprzez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia również przyczynił się do nabycia budynku.
O. Witalij Nowak, założyciel Fundacji „Depaul Ukraina”, wyraził ogromną wdzięczność i radość z okazji tego wydarzenia. Opowiedział, że po raz pierwszy ujrzał ten dom, pełniąc posługę kapelana, a także przypomniał, jak rozpoczynała się działalność fundacji w Charkowie, Odessie, a później także w Kijowie. „Nigdy nie mieliśmy pieniędzy, ale mieliśmy wiarę” – podkreślił duchowny.
Bp Krywicki wyraził życzenie, aby budynek stał się prawdziwym domem, a ludzie, którzy będą tu przychodzić – przyjaciółmi dla pracowników Fundacji Depaul Ukraina.
Również abp Kulbokas podziękował całej Rodzinie Wincentyńskiej, bez której to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe. Przypomniał ewangeliczną opowieść o rozmnożeniu chleba: „Dajemy niewiele, a potem Pan to rozmnaża – to część naszej wiary”. Zaznaczył również, że ważne jest, by dostrzegać takie projekty i działania, ponieważ przykłady ofiarnej służby zachęcają innych ludzi do czynienia dobra.
Następnie odbyło się uroczyste przecięcie czerwonej wstęgi, modlitwa oraz poświęcenie budynku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

