Śluby kościelne w plenerze tylko w wyjątkowych przypadkach
24 lipca 2026 | 09:32 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Fot. Dori Drabek / UnsplashZawieranie sakramentu małżeństwa poza kościołem – w plenerze, ogrodzie czy parku – nie jest dopuszczalne, jeśli motywowane jest względami estetycznymi, sentymentalnymi lub organizacyjnymi – przypomniał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Tomasz Sztajerwald w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji. Jak podkreślił, świątynia pozostaje właściwym miejscem sprawowania sakramentów, a zgoda na celebrację w innym miejscu może być udzielona jedynie wyjątkowo.
W komunikacie skierowanym do duszpasterzy i narzeczonych diecezji warszawsko-praskiej bp Sztajerwald zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie pojawiają się pytania dotyczące możliwości organizowania ślubów kościelnych poza kościołem parafialnym.
Biskup przypomniał, że zgodnie z kan. 1118 Kodeksu Prawa Kanonicznego małżeństwo powinno być zawierane w kościele parafialnym. Zaznaczył, że biskup diecezjalny nie udziela zezwoleń na zawieranie ślubów w plenerze, jeśli przemawiają za tym wyłącznie względy estetyczne, sentymentalne lub organizacyjne.
„Świątynia zawsze pozostaje właściwym miejscem celebracji i sprawowania sakramentów – jako przestrzeń modlitwy wspólnoty, znak stałości i powagi, niezależny od okoliczności zewnętrznych, takich jak pogoda czy dekoracja. Ordynariusz miejsca może zezwolić na celebrację w innym odpowiednim miejscu, lecz jest to wyjątek, nie alternatywna forma” – napisał bp Sztajerwald.
Jak wyjaśnił, decyzja ta wynika z troski o sakramentalny charakter małżeństwa. Kościół jako miejsce modlitwy wspólnoty chroni przed przesunięciem akcentu z duchowego wymiaru sakramentu na jego oprawę. „To, co najważniejsze, dzieje się pomiędzy małżonkami a Bogiem, w obecności wspólnoty wierzących i kapłana, niezależnie od scenerii” – podkreślił.
Biskup zaznaczył ponadto, że sakramentalne małżeństwo zawierane w kościele, zwłaszcza podczas Mszy św., ukazuje pełnię chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa. Dodał, że piękno dnia ślubu może znaleźć wyraz podczas przyjęcia weselnego, bez naruszania godności samego sakramentu.
W komunikacie zwrócił się także do duszpasterzy z prośbą o wyjaśnianie narzeczonym zasad dotyczących miejsca zawarcia małżeństwa już podczas pierwszego spotkania w kancelarii parafialnej oraz o towarzyszenie im w przyjęciu tej decyzji jako wyrazu troski Kościoła o duchowy wymiar dnia ślubu.
Stanowisko przypomniane przez diecezję warszawsko-praską jest zgodne z obowiązującym nauczaniem Kościoła i było już wcześniej prezentowane przez Konferencję Episkopatu Polski. Podczas 372. zebrania plenarnego KEP w 2016 r. przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch zwracał uwagę, że rosnące zainteresowanie ślubami cywilnymi organizowanymi poza urzędami skłania część narzeczonych do podobnych oczekiwań wobec ceremonii kościelnych.
Jak podkreślał wówczas bp Bałabuch, komisja liturgiczna Episkopatu stoi na stanowisku, że sakrament małżeństwa powinien być sprawowany w miejscu świętym. „Należy trzymać się miejsca świętego, jakim są kościoły. To właściwe miejsce do organizowania ceremonii, a przede wszystkim do udzielania sakramentów” – mówił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

