Drukuj Powrót do artykułu

Abp Depo przewodniczył modlitwie za środowisko akademickie Częstochowy

12 października 2015 | 10:36 | ks.mf Ⓒ Ⓟ

„Mądrości nie zdobywa się przez zasługi, ale przychodzi jako obdarowanie” – mówił w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wieczorem 11 października w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. Jacek Michalewski, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej pw. św. Ireneusza.

– Gromadzimy się w świątyni akademickiej jak w Domu Ojca, aby Jezusowi zawierzyć świat akademicki Częstochowy – mówił na początku Mszy św. ks. Jacek Michalewski. Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – papieżem rodziny” podkreślił, że „dzisiejsza rodzina wpisana jest w całą tematykę cywilizacji miłości”.

W homilii abp Depo zauważył, że „studenci są niespokojni nadzieją znalezienia prawdy, aby nią żyć”. Nawiązując do czytań mszalnych zaznaczył, że „Ewangelia pyta młodego człowieka o kres, o wieczność”. – Iść przed siebie, to mieć świadomość celu. Postawić właściwe pytanie to skrócić drogę do prawdy – mówił abp Depo przypominając słowa św. Jana Pawła II.

„Bardzo ważny jest spotkanie Jezusa twarzą w twarz, z tajemnicą Jego Osoby” – kontynuował arcybiskup i pytał: „Co mam czynić, jak żyć? – Jezus mówi: zostaw to, co było dotychczasowym sposobem twojego życia i idź za Mną. Jezus daje młodemu człowiekowi siebie. Tej drogi nic nie zastąpi, ani pobożność, ani prawość czy nawet pragnienie Bożego Królestwa” – odpowiedział arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „łaska to jest udzielenie się Boga jako źródła mądrości, łaski i życia” i dodał, że „człowiek wybiera co chce w imię wolności. Pycha, własna recepta na życie sprawia, że człowiek odchodzi zasmucony od Jezusa, bo opiera się tylko na sobie samym”.

„Poznanie Boga bez poznania własnej nędzy prowadzi do rozpaczy, do pychy” – kontynuował metropolita częstochowski przypominając słowa francuskiego filozofa Błażeja Pascala.

Arcybiskup wskazał, że „drogą wyjścia i rozwiązania jest Chrystus, bo mówi o tajemnicy człowieka”.

„Poszukiwanie prawdy i służba prawdzie daje nam możliwość wyboru jednej z najwłaściwszych dróg w życiu. Odkrywając prawdę trzeba trwać na modlitwie o jej zrozumienie i świadectwo” – zakończył abp Depo.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego „Piwnica” z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Stanisława Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej p.w. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego p.w. św. Ireneusza dokonał abp Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Abp Depo przewodniczył modlitwie za środowisko akademickie Częstochowy

23 czerwca 2014 | 10:49 | ks. mf Ⓒ Ⓟ

„Trzeba być czujnym na to co przynosi świat i codzienność, aby życie budować na tym, co przynosi Chrystus” – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wieczorem 22 czerwca przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim pw. Św. Ireneusza w Częstochowie z racji zakończenia roku akademickiego.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni. – Chrystusowi chcemy oddać wszystkie nasze wysiłki – mówił na początku Mszy św. ks. Grzegorz Szumera, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej.

W homilii abp Depo podkreślił, że „postać św. Ireneusza biskupa i męczennika przypomina, że wiara nie jest teorią, ale jest związana z życiem i wymaga świadectwa, aby inni uwierzyli, że Jezus jest z nami”. – Trzeba stale powracać do początku życia i obdarowania łaską, aby być wiernym – mówił abp Depo.

– Wiemy, że w naszym stuleciu narasta opór i sprzeciw wobec Tego, który „tak umiłował świat” — opór i sprzeciw aż do negacji Boga. Do ateizmu jako programu. Ale to wszystko nie jest w stanie w niczym zmienić faktu Chrystusa, faktu Eucharystii – mówił metropolita częstochowski. – Jakkolwiek Bóg — Ojciec, Syn i Duch Święty — byłby odrzucany przez ludzi. Jakkolwiek ludzie i społeczeństwa urządzałyby swoje życie, ignorując Boga: tak jakby Bóg nie istniał. Jakkolwiek daleko poszłaby negacja i grzech. To wszystko nie zmienia zasadniczego faktu: był i trwa w dziejach człowieka — i w dziejach wszechświata — Człowiek, prawdziwy Syn Człowieczy, który „umiłował do końca” – podkreślił abp Depo.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego „Piwnica” z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Abp Depo przewodniczył modlitwie za środowisko akademickie Częstochowy

08 października 2012 | 19:16 | ks. mf Ⓒ Ⓟ

„Potrzebna jest mobilizacja na rzecz kultury życia” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 7 października przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim pw. Św. Ireneusza w Częstochowie z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni częstochowskich. – Patrząc na historię ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus” należy powiedzieć, że jest ono potrzebne bo dla jednych jest miejscem pójścia w głąb, a dla innych inspiracją do odnowy przygody z Jezusem – mówił na początku Mszy św. ks. Marek Bator, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej.

W homilii abp Wacław Depo wskazał na osobę bł. Jana Pawła II, który „zawsze wołał o kulturę życia”. – Nikt z nas nie powinien czuć się wyłączonym z mobilizacji na rzecz nowej kultury życia, bo wszyscy mamy do odegrania bardzo ważną rolę – mówił abp Depo.

„Tak wiele zależy od nas i naszego pokolenia, ludzie młodzi, następne pokolenie będzie umiało zachować w sobie i dla innych prawa oraz ideały życia z Bogiem ku przeszłości” – mówił metropolita częstochowski.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Proboszczem parafii ustanowił wówczas ks. Andrzeja Przybylskiego, diecezjalnego duszpasterza akademickiego.

W roku 2008 proboszczem personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza i diecezjalnym duszpasterzem akademickim został ks. Marek Bator, a wikarym – ks. Jacek Szczecina.

Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Kościół św. Ireneusza ma ok. 500 miejsc siedzących. Na dole posiada dużą salę na spotkania studentów. Po sąsiedzku znajduje się dobrze zorganizowane zaplecze gospodarcze.

Pierwsza w Polsce Personalna Parafia Akademicka pw. św. Ireneusza BM. spełnia ważne zadanie w formacji duchowej studentów. Wielu z nich korzysta również z formacji we wspólnotach i ruchach młodzieżowych działaących przy parafiach na terenie Częstochowy i całej archidiecezji.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.