Abp Jędraszewski przy grobie św. Jana Pawła II modlił się za Leona XIV
22 maja 2025 | 08:03 | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej | Watykan Ⓒ Ⓟ

– Prosimy, aby ten jego pontyfikat był równie poruszający, równie bogaty dla świata, równie budzący jego nadzieję jak tego, wobec którego mamy tyle powodów, by Panu Bogu dziękować i tak bardzo być odpowiedzialnymi za to, by dzisiaj światu także jego myśl nieustannie przekazywać — mówił abp Marek Jędraszewski przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, modląc się w intencji Ojca Świętego Leona XIV. Metropolita krakowski sprawował Mszę św. dla członków Fundacji Jana Pawła II.
Metropolita krakowski, nawiązując do Liturgii Słowa, zwrócił uwagę na kluczowe pytanie o to kto lub co jest fundamentem zbawienia. Jak podkreślił, ten fundament jest w Chrystusie. -Z jego Prawdy, z Eucharystii, którą ustanowił, trzeba czerpać siły, by mieć życie wieczne. Nie z martwej litery prawa – powiedział metropolita krakowski.
Przypomniał, że do ewangelicznej przypowieści o krzewie winnym nawiązał w swojej ostatniej książce „Pamięć i tożsamość” Jan Paweł II. Odwołując się do słów papieża z 16. rozdziału, wskazywał, że „tragiczna historia Europy” rozpoczęła się już w XVIII w., kiedy powiedziano Chrystusowi „nie”. – Oddzielono człowieka od Chrystusa. Oddzielono go – zdaniem Jana Pawła II – od winnego krzewu, więc człowiek zaczął marnieć w swoim życiu duchowym – wyjaśniał. Przypomniał również o nawiązaniu św. Jana Pawła II do myśli św. Tomasza z Akwinu, który definiował zło jako brak dobra. – W świetle tych rozważań widzimy głębię, która zawarta została w wołaniu Jana Pawła II z 22 października 1978 r.: „Otwórzcie drzwi dla Chrystusa” – mówił metropolita krakowski, zauważając, że adresatami tych słów byli szczególnie ci, którzy tworzą systemy ekonomiczne, polityczne, społeczne i kulturowe, którzy odpowiedzialni są za stan „europejskiego ducha”.
Abp Marek Jędraszewski wskazał na niezwykłą konsekwencję myśli Papieża Polaka – od inauguracji aż do szpitalnego łóżka w Poliklinice Gemelli. – Dziękujemy Panu Bogu dzisiaj, gromadząc się wokół jego grobu, za to, że nam go dał. Dziękujemy za niego – podkreślał, dodając, że Msza św., którą sprawuje to także modlitwa w intencji Ojca Świętego Leona XIV, który w dniu 105. urodzin papieża z Wadowic uroczyście zainaugurował swój pontyfikat. – Też głosił Chrystusa Zmartwychwstałego, który daje pokój i przekazuje Ewangelię miłości ofiarnej, całemu światu, prosimy, aby ten jego pontyfikat był równie poruszający, równie bogaty dla świata, równie budzący jego nadzieję jak tego, wobec którego mamy tyle powodów, by Panu Bogu dziękować i tam bardzo być odpowiedzialnymi za to, by dzisiaj światu także jego myśl nieustannie przekazywać – zakończył.
Metropolita krakowski sprawował poranną Mszę św. w bazylice św. Piotra dla członków Fundacji Jana Pawła II. Wraz z abp Markiem Jędraszewskim modlił się też bp Sławomir Oder, biskup gliwicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.